Reklama

Ostatni łęczycki Książę

Opublikowano:
Autor:

Ostatni łęczycki Książę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Historia i zabytki średniowiecza w Łęczycy mają szczególne znaczenie. Dawne grodzisko z VIII w nazywane Szwedzką Górą, Archikolegiata Łęczycka w Tumie z XII w., dawny klasztor oo. Dominikanów z XIII w., królewski zamek w Łęczycy z XIV w., czy kościół farny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła z XV w. to tylko kilka z wyjątkowych zabytków tej epoki. Tym ciekawsze, że dziś można je oglądać na żywo i niemal przenieść się w czasy kiedy one powstawały. Za każdym z nich kryje się jakaś wybitna postać, król, książę, biskup, monarcha. Ostatnim księciem łęczyckim był Władysław Garbacz zwany także Garbatym. O Historii Włodysława Łęczyckiego (także tak nazywanego), jego przodków, napaści na Łęczycę Krzyżaków i Procesie Kaliskim w zaciszu łęczyckiego Archiwum opowiadał Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof.  dr hab. Jan Szymczak.Od czasów Bolesława III Krzywoustego, Kazimierza II Sprawiedliwego, Konrada I Mazowieckiego, Kazimierza Konradowica, Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, władców Księstwa Łęczyckiego upłynęły stulecia. Epoka średniowiecza, którą określa się za czasy trudne lecz barwne i koronne dla Ziemi Łęczyckiej to czasy, gdy miasto było jednym z ważniejszych ośrodków monarszych w Polsce.

Czasy książąt i władców zawsze były wyjątkowe, towarzyszyła im walka o władzę, wpływy, pieniądze, działania przewrotne i obłuda. Mimo wywołujących grozę i wstręt skojarzeń były to czasy budzące także podziw i uznanie. Były one testem pokazującym stosunek człowieka do prawdy, która czasami bywa przykra, czasami wychodząca ponad własne przywary, a czasami zmierzająca do budowy czegoś ponad własne chęci i snobizm.

Warto było zapoznać się z losami władców Łęczycy. Profesor Szymczak zapowiada nowy wolumin swego autorstwa opisujący Księżne i Książęta średniowiecznej Łęczycy. Będziemy czekać na tą opowieść z niecierpliwością.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE