Reklama

Ostatnie tegoroczne spotkania pracowników Muzeum z pensjonariuszami DPS

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Dobiegł końca tegoroczny cykl spotkań pracowników merytorycznych Muzeum z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, kustosze poszczególnych działów: mgr Andrzej Borucki - dział artystyczny, mgr Anna Dłużewska-Sobczak - dział etnograficzny, mgr Tomasz Kucharczyk - dział historyczny oraz mgr Patrycja Zasadzka - dział archeologiczny, spotykali się systematycznie z pensjonariuszami DPS. W czasie swych wizyt prezentowali wybrane tematy i dzielili się posiadaną wiedzą, dotyczącą dziedzictwa historycznego i kulturowego Ziemi Łęczyckiej.

Poszczególne prelekcje uzupełniały prezentacje multimedialne i pokazy wybranych eksponatów co sprawiało, że omawiane zagadnienia stawały się słuchaczom bliższe i bardziej zrozumiałe.

Szczególnym zainteresowaniem pensjonariuszy cieszyły się spotkania, połączone z warsztatami (garncarstwa, zdobnictwa okolicznościowego i tradycyjnego), w czasie których pracowali pełni zapału, wykazując się pomysłowością i zdolnościami manualnymi. Wspierani przez posiadaczki „złotych rąk” – panią Renatę Kaźmierczak z Muzeum oraz panią Małgorzatę Andrzejczak z DPS, uczestnicy warsztatów tworzyli swoje „malutkie dzieła”, które dawały im dużo radości.

Dwa, ostatnie w tym roku, spotkania nawiązywały tematyką do terminu ich organizacji. To listopadowe, poświęcone było miejscom pochówków naszego regionu: archeologicznym cmentarzyskom i współczesnym nekropoliom. Patrycja Zasadzka i Tomasz Kucharczyk przybliżyli ich historię i tradycję. Opowiadali też o zabytkowych nagrobkach łęczyckich cmentarzy oraz o znanych, pochowanych tam osobach. .

Tematyka spotkania grudniowego dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia. O związanych z nimi tradycjach i wierzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem regionu łęczyckiego, opowiadała Anna Dłużewska-Sobczak. Następnie pensjonariusze, wspólnie z pracownikami DPS i Muzeum przygotowywali świąteczne dekoracje. Świerkowo-bombkowe motywy zawisną na drzwiach i będą zdobiły pokoje wszystkich mieszkańców DPS.

Bardzo dziękujemy pani Grażynie Lipińskiej, dyrektor DPS za tegoroczną sympatyczną współpracę. Dziękujemy także pani Małgorzacie Andrzejczak za życzliwość, zrozumienie i pomoc. Podziękowania należą się także pani Emilii Kraft, której dziełem są fotografie dokumentujące nasze działania.

Cieszymy się, że mogliśmy spotykać się z pensjonariuszami DPS. Te wizyty były dla nas dużym wyzwaniem, ale też wynieśliśmy z nich wiele dobrego. Zawiązały się nowe znajomości, łączą nas teraz wspólne doświadczenia i serdeczne kontakty. 

Mamy już pomysły i plany na kolejne spotkania, a więc do zobaczenia w przyszłym roku.

Wszystkim podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy, a także dyrekcji i pracownikom życzymy dużo zdrowia, pomyślności i wytrwałości oraz samych dobrych dni w nadchodzącym 2017 roku.

Poniższe zdjęcia prezentują ostatnie zajęcia prowadzone w listopadzie i grudniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE