Reklama

Owoce współpracy z Politechniką Łódzką są nie do przecenienia

Opublikowano:
Autor:

Owoce współpracy z Politechniką Łódzką są nie do przecenienia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W związku ze współpracą nawiązaną w zeszłym roku przez samorząd Królewskiego Miasta Łęczyca z Politechniką Łódzką można dziś pochwalić się wieloma owocami, które związane są zarówno z efektami zawartych umów jak również z licznymi korzyściami społecznymi.Jedną z takich dodatkowych korzyści wynikających z zawartej współpracy był udział uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy w warsztatach i wykładach prowadzonych przez studentów Politechniki Łódzkiej.

Cykl zajęć pozwolił uczniom zweryfikować swoje zainteresowania w kierunku nauk ścisłych w kontekście wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Gimnazjaliści mogli również przekonać się, że studiowanie kierunków informatycznych ściśle wiąże się z opanowaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, a nie tylko umiejętności czysto informatycznych. Uczniowie mogli poznać wymagania jakie stawia uczelnia wyższa swoim studentom w zakresie przygotowania z wyżej wymienionych przedmiotów oraz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii, co ściśle wiąże się z nauczaniem geografii i fizyki na poziomie gimnazjalnym.

Bezpośrednim efektem współpracy są wysokie stopnie uzyskiwane przez uczniów z tego działu w szkole oraz wysoki wynik na egzaminie gimnazjalnym z przedmiotów przyrodniczych. Uczniowie poznali podstawy profesjonalnego języka programowania C++ co pozwoliło im odnaleźć analogię do wizualnego języka programowania Scratch stosowanego na lekcjach informatyki i mechatroniki. Obserwowanie procesu projektowania i przygotowania bolidu solarnego pozwoliło zwiększyć kompetencje z zakresu obsługi programów wspomagający projektowanie i umiejętności konstruktorskie wykorzystywane na lekcjach mechatroniki i zajęciach technicznych.

Współpraca to nie tylko korzyści na polu naukowym. Praca ze studentami Lodz Solar Team i ich sukces w wyścigu World Solar Challenge pozwoliła uwierzyć łęczyckim uczniom, że warto mieć marzenia i że dzięki pracy oraz zaangażowaniu można je realizować. Bezpośrednim przykładem jest sukces i absolutna dominacja naszych uczniów w Międzynarodowym Turnieju Robotów. Wszyscy uczniowie reprezentujący nasze gimnazjum i miasto w tych zawodach mieli przyjemność pracować z członkami grupy Lodz Solar Team.

Doświadczenie ze współpracy z Politechniką Łódzką, bardzo pozytywne przyjęcie takich zajęć przez uczniów i ich rodziców, sukcesy w konkursach zaowocowały nawiązaniem w tym roku współpracy z Uniwersytetem Łódzkim z Wydziałem Matematyki i Informatyki. W ramach tej współpracy uczniowie już w lutym wezmą udział w warsztatach i wykładach na Wydziale Matematyki i Informatyki. Gimnazjaliści będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę między innymi z zakresu baz danych i wykorzystania sztucznej inteligencji. Uczniowie zostaną także zapoznani z zasadami rekrutacji, kierunkami i funkcjonowaniem Uniwersytetu Łódzkiego.

O głos w tej sprawie zapytano samych uczniów:
- Wizyta na Politechnice Łódzkiej na pewno przyczyniła się do naszego sukcesu w Sumo Challenge. Studenci pokazali nam, że przez ciężką pracę można osiągnąć wiele. Dzięki nim zrozumiałyśmy, że marzenia mają szansę się spełnić. I tak też się stało – Ola (klasa II).

- Naszą współpracę z Politechniką Łódzką wspominam bardzo dobrze. Wielu mogłoby zadać pytanie: co łączy nas ze studentami Politechniki? Odpowiedź jest prosta: Mechatronika! Wspólne zamiłowanie do konstruowania robotów pozwoliło nam zdobyć wiedzę na tematy, o których nie uczymy się na co dzień w szkole. Dla naszej grupy dziennikarskiej była to znakomita okazja do stworzenia filmu i przeprowadzenia wywiadów z ciekawymi ludźmi. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała okazję wziąć udział w podobnych zajęciach – Gabrysia (klasa II.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE