Reklama

Reklama

Panie pilocie, dziura w... budżecie!

Opublikowano: wt, 21 kwi 2015 07:30
Autor:

Panie pilocie, dziura w... budżecie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Dziura budżetowa to dość nieprzyjemna sytuacja, której każdy samorządowiec chce uniknąć. Niestety, dotknęła ona również łęczycki magistrat. Budżet uchwalony w grudniu 2014 roku na jednej z sesji Rady Miejskiej okazał się niewystarczający, w wyniku czego deficyt zajrzał w oczy naszym samorządowcom. Podczas obrad na IX Sesji Rady Miejskiej w Łęczycy, która odbyła się wczoraj, radni mieli niemały orzech do zgryzienia. Problemem okazał się 10. punkt obrad, czyli „Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze przetargu samodzielnych lokali przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej usytuowanych w w budynkach wielolokalowych położonych w Łęczycy”.

Reklama

Jak poinformował burmistrz Krzysztof Lipiński, miasto może spotkać się z faktem, że uchwalony budżet nie zostanie zamknięty.

- Budżet, który aktualnie realizujemy, otrzymaliśmy w spadku po porzedniej radzie. Nie jest on najlepszy, ale jest.  Jest zapisane, że gmina miejska Łęczyca musi wprowadzić w 2015 roku do budżetu miasta kwotę ponad 1,1 miliona złotych. Jeżeli zrezygnujemy ze sprzedaży mienia komunalnego, może się okazać, że nie zrealizujemy budżetu – powiedział.

Wtedy może dojść do sytuacji, w której magistrat będzie musiał zrobić cięcia w budżecie, co wiąże się z mrocznym widmem zwolnień w oświacie, o czym również wspomniał włodarz królewskiego miasta.

- Jak można zrealizować dochody do budżetu miasta, jeżeli nie będziemy mogli sprzedać mienia? Nie będzie można zrealizować budżetu, a to oznacza, że będziemy musieli ograniczyć wydatki bieżące, co za tym idzie wydatki na szkoły, muzeum, MOPS, ponieważ innego wyjścia nie będzie. Trzeba by było nie wypłacić również pensji pracownikom lub zrezygnować z mediów – tłumaczył.

Dlatego jednym z rozwiązań tego problemu może być sprzedaż dwóch dodatkowych lokali użytkowych, na czym miasto mogłoby zarobić około 300 tys. zł.  Rada dość sceptycznie podeszła do takiego rozwiązania, więc burmistrz przekonywał dalej.

-  Większość z nas ma większe lub mniejsze doświadczenie w samorządzie i większość wie, jak wygląda realizowanie budżetu. Podzielam obawy rady, ponieważ sam jestem przeciwnikiem sprzedaży lokali użytkowych. Jednak jeśli ich nie sprzedamy, nie zrealizujemy budżetu – zakończył.

Co ciekawe, komisja budżetowa nie wydała pozytywnej opinii na przyjęcie tej uchwały, jednak wyjaśnienia burmistrza przekonały radnych. Głosami 9 za, 1 przeciw i 3 wstrzymanymi uchwała przeszła.

Czy ta decyzja okaże się kamieniem milowym mającym na celu podreperowanie budżetu? O sprawie będziemy informowali na bieżąco.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.