Reklama

Reklama

PGKiM ma nową śmieciarkę

Opublikowano: czw, 23 mar 2017 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Zasoby Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęczycy zwiększyły się o nowy pojazd specjalny – śmieciarkę – pozyskaną dzięki znacznemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Prezes Janusz Muszyński nie ukrywa satysfakcji z udanej realizacji zadania, podkreślając, że 95% dofinansowania było ze strony WFOŚiGW w Łodzi. Sam pojazd kosztował ok. 850 tys. zł.- Samochód kosztował około 850 tys. zł, 95% dostaliśmy dofinansowania, 5% jest naszego wkładu własnego, z tym że istnieje możliwość, po spłacie połowy kredytu, 40% umorzenia, czyli praktycznie rzecz biorąc, 40% dotacja i zamierzamy z tego warunku skorzystać.

Reklama

Odbiór końcowy miał miejsce we wtorek, a pojazd już jeździ ulicami Łęczycy. Janusz Muszyński  mówi, że żadna firma z województwa łódzkiego w przeciągu ostatnich 2 lat nie dostała dofinansowania na tego typu zadanie. 

- Te pojazdy, które mamy, mają 12 i 14 lat, także zagraża im coraz więcej awarii, a teraz mamy nowy samochód na dobrych warunkach. Muszę powiedzieć, że przez ostatnie 2, 3 lata, żadna firma w województwie łódzkim nie dostała dofinansowania. Na pewno w 2016 roku byliśmy jedyną firmą, która dostała takie dofinansowanie – opowiada prezes. 

A jak sam pojazd wygląda od strony technicznej? O tym opowiada nam Marcin Podliński, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta.

- Śmieciarka jest bezpylna, to znaczy, że nie powoduje zanieczyszczeń podczas opróżniania pojemników. Ma bardzo dużą siłę zgniotu, co wiąże się z tym, że zmniejsza się ilość kursów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów, a tym samym zmniejsza się emisja spalin. Auto ponadto posiada urządzenie do dezynfekcji i mycia pojemników, system GPS, który umożliwia nam lokalizację pojazdu oraz miejsce wyładunku odpadów. Układ sterowania jest po obu stronach, norma spalin wynosi EURO 6, czyli najnowsza.

Dodatkowo, pojazd posiada system autodiagnozy, dzięki któremu – w przypadku awarii – wystarczy wciśnięcie jednego przycisku, aby pojazd sam wykrył usterkę. Nowa śmieciarka może również opróżnić całą gamę pojemników: od 120 litrów do 7 metrów sześciennych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.