Reklama

Reklama

Pierwszy w Polsce park biotechnologiczny powstanie w Lubieniu? Jest zgoda radnych

Opublikowano: czw, 18 sie 2016 15:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Nowy inwestor, innowacyjne pomysły i technologie, miejsca pracy… to wszystko, choć na tę chwilę pięknie brzmi, już wkrótce może okazać się prawdą. Głównym punktem podczas dzisiejszej sesji rady gminy Łęczyca był punkt mówiący o wyrażeniu zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonej w obrębie miejscowości Lubień.Inwestycję na terenie gminy Łęczyca ma przeprowadzić firma Vortex Energy, która planuje stworzenie parku biotechnologicznego. Sama firma jest koncesjonowanym sprzedawcą energii elektrycznej, a koncentruje się szczególnie na zagadnieniach energii wiatorwej i instalacjach fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu ponad 366 MW odnawialnej mocy wytwórczej i około 100 MW energii wiatrowej w zarządzaniu, firma zaopatruje 318 550 gospodarstw domowych w energię ekologiczną.Obecny na sesji prezes Adam Pantkowski opowiadał o tym, dlaczego to właśnie gmina Łęczyca jest obiektem zainteresowania inwestorów.- Dla nas istotne jest to, że gmina Łęczyca jest warzywną gminą, czyli tutaj istnieje duży potencjał, abyśmy uzyskali nasze cele produkcyjne. 1000 ha jest naszym celem do osiągnięcia w przeciągu 5 lat, a tutaj ten potencjał jest. Położenie gminy Łęczyca jest idealne, ponieważ mamy dojazd do Autostrady A2, za chwilkę będzie do A1, więc jest to bardzo dobre położenie pod względem komunikacji. No i powiedzmy sobie szczerze, są tutaj również  grunty, za co trzeba pochwalić gminę, radę gminy i wójta za to, że jeżeli przyjdzie inwestor, można taką inwestycję realizować – mówił prezes. 

Reklama

Firma ma także na uwadze fakt, że w niedaleko w Skierniewicach jest Instytut Ogrodnictwa, z którym firma współpracuje.

Czym jest docelowy zamysł utworzenia parku biotechnologicznego? Wyjaśniał to prezes Pantkowski.

- Są to pierwsze unity związane z przetwórstwem, produkcją, usługami  i produktami agrotechnicznymi. Chcemy to połączyć z własnym centrum badań i rozwoju, które będzie opracowywało ośrodki optymalizacji i zwiększania możliwości tej technologii, którą mamy obecnie oraz opracowywał nowe technologie. Kolejnym elementem o którym myślimy jest budowa ogólnopolskiej, a później ogólnoeuropejskiej sieci dystrybucji sprzedaży naszych produktów. Co warto również podkreślić, wszelkie środki kapitałowe, produkcyjne oraz organizacyjnie są w 100% z naszego kraju. Będzie się tym zajmowała polska spółka, która ma siedzibę w Szczecinie, w Polsce i tutaj odprowadza podatki. Współpracujemy z polskimi naukowcami , a technologie, które są unikatowe i na tę chwilę nigdzie nie ma na świecie ich zastosowania, są efektem prac polskich naukowców.

Radni mieli sporo pytań wobec gości, w szczególności radny Góra, który określił umowę dzierżawy umową „nie do przyjęcia”, w zamian proponując kupno gruntow. Swoje stanowisko argumentował złymi doświadczeniami z inwestorami.

- Nie wszystkie argumenty mnie nie przekonują, nie jestem prawnkiem, ale pytam, co stoi na przeszkodzie, aby taka firma kupiła te grunty? – pytał.

Adam Pantkowski odpowiedział,że jest to inwestycja w technologię, której obecnie w Polsce nie ma, a do końca miesiąca muszą złożyć wniosek o dotację, w wyniku czego zależy im na czasie.

- Ja panu wójtowi już mówiłem, że my chcemy kupić te grunty, z tym, że cały proces inwestycyjny to okres około 3 lat, a my chcemy mieć pewność inwestycji. Dla nas jest istotne, abyśmy mieli możliwość i pewność planistyczną, czyli, jeżeli zainwestujemy tyle pieniędzy, musimy mieć pewność, że inwestycja będzie miała powodzenie ze względu na lokalizację, a jak państwo wiedzą procedury zakupu gruntów są dość długie.

Prezes zapewniał również, że uzyskanie dotacji nie jest zależne od całej inwestycji. Zaznaczył, że dotacja może po prostu przyśpieszyć cały proces. Sam koszt inwestycji oscyluje w granicach 40 mln zł, a sama firma chce bazować na konwencjonalnym rolnictwie, które miałoby polegać na umowach kontraktacji z rolnikami.

- Filozofią firmy Vortex nie jest mówienie, a działanie, dlatego też na tę chwilę znaczne środki zostały zainwestowane w pozyskanie technologii oraz opracowanie kilku strategii rozwoju w różnych wariantach. Ponownie, dofinansowanie i kwestia dodatkowych środków z naszej perspektywy jest tylko i wyłącznie czynnikiem przyśpieszającym, a nie warunkującym istnienia czy dokonania przez nas inwestycji.

Słowa prezesa Pantkowskiego widocznie przekonały radnych gminy, którzy większością głosów wyrazili zgodę na dzierżawę w trybie bezprzetargowym. Jeżeli firmie uda się uzyskać dofinansowanie, inwestycja może zostać zamknięta w przeciągu 3 lat. Przewiduje się, że firma dzięki temu może utworzyć od 70 do 100 miejsc pracy na różnych stanowiskach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.