Reklama

Placówka z woj. łódzkiego zdobyła grant w konkursie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”!

Opublikowano:
Autor:

Placówka z woj. łódzkiego zdobyła grant w konkursie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W województwie łódzkim wyróżniono Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Juliana Tuwima w Stemplewie. Laureat na tle pozostałych uczestników wyróżnił się oryginalnością zaproponowanej inicjatywy na rzecz pomocy pszczołowatym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie działań o wartości nawet 8 000 zł, a realizacja zwycięskich prac przewidziana jest do listopada 2015 r.

W ramach 5. edycji akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. po raz drugi włączyły się w realizację konkursu grantowego, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń, nagrodzono 10 placówek z Polski, które zaprezentowały najciekawsze działania edukacyjne na temat roli pszczołowatych zapylaczy. Konkurs skierowany do placówek edukacyjnych ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz przyrody, a w szczególności pszczół.

W ramach tegorocznej edycji konkursu autorzy zwycięskich projektów przedstawili interesujące pomysły działań związanych z ochroną owadów, które ocenione zostały w oparciu o szczegółowe kryteria merytoryczne. Najliczniejszą grupą wnioskodawców były szkoły podstawowe oraz przedszkola. Najwięcej konkursowych koncepcji spłynęło z woj. mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, ponieważ dzięki podejmowanym działaniom wspólnie możemy wpłynąć na sytuację zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych  – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Juliana Tuwima w Stemplewie - „Niech zagoszczą owady w Stemplewskim ogrodzie”

Zwycięski projekt opiera się na działaniach edukacyjnych skierowanych do uczniów Ośrodka oraz najbliższej społeczności lokalnej. Autorzy projektu zaplanowali wiele zajęć edukacyjnych ukazujących rolę pszczołowatych zapylaczy w środowisku, zagrożenia oraz możliwości ochrony. Uczniowie zorganizują edukacyjne banery o ochronie pszczół, wezmą udział w konkursie plastycznym i quizie o pożytecznych owadach. Wiele działań zaplanowano również w formie aktywnej i terenowej – sadzenie roślin miododajnych, wycieczki do pasieki i sadu, zajęcia tematyczne w ogrodzie szkolnym o bogactwie gatunków zapylaczy. Na Ogólnopolskim Zlocie Drużyn Harcerskich „Nieprzetartego Szlaku” odbędą się warsztaty o korzyściach płynących z pracy zapylaczy oraz konkurs na strój obrazujący jeden z gatunków pszczołowatych. Dla nauczycieli zaplanowano warsztaty ekologiczne, których podsumowaniem ma być przeprowadzenie kolejnych warsztatów w innych placówkach edukacyjnych tak, by wiedza o pszczołach trafiła do szerokiego grona odbiorców. Dla młodzieży zaś odbędą się warsztaty pt. „Jak być pomocnym podczas pracy w pasiece u dziadka, wuja, taty” przybliżające zawód pszczelarza. Kulminacją działań edukacyjnych będzie piknik z okazji Wielkiego Dnia Pszczół skierowany nie tylko do najmłodszych, ale również do seniorów.

W ramach ubiegłorocznej edycji konkursu grantowego laureatami z woj. łódzkiego zostały Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra oraz Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkol Katolickich Chojnach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE