Reklama

Płoną trawy w powiecie - straż apeluje o ostrożność!

Opublikowano:
Autor:

Płoną trawy w powiecie - straż apeluje o ostrożność! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Dwa niebezpieczne zdarzenia odnotowali łęczyccy strażacy w miniony weekend. Dotyczyły one płonącej trawy, co na pozór nie wygląda groźnie, ale strażacy niejednokrotnie przekonali się, że z ogniem nie ma żartów.

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce w sobotę po godzinie 16:00. Zgłoszenie dotyczyło płonących nieużytków na nasypie kolejowym w okolicy ul. Władysława Łokietka.

- Spłonęło 200 m2 suchej trawy, Na miejscu przez 40 minut działał jeden zastęp JRG Łęczyca - informuje st. kpt. Marek Mikołajczyk, oficer prasowy KP PSP w Łęczycy.

Do drugiego pożaru doszło wczoraj około godziny 19:00. W miejscowości Mętlew, w gminie Góra Św. Małgorzaty, również zapaliła się trawa. 

Strażcy walczyli z żywiołem ponad godzinę, a pożar objął pół hektara powierzchni. Na miejscu działały dwa zastępy - OSP Góra Św. Małgorzaty i JRG Łęczyca.

Straż pożarna apeluje!

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem wśród niektórych rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Niestety, często trawy podpalane są przez nieodpowiedzialne dzieci i młodzież „dla zabawy”.

Problem wypalania traw jest już na tyle nagłośniony, że dziś chyba mało kto może jeszcze sądzić, że spalenie starej trawy powoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej. Podpalenia starej trawy są aktami wandalizmu. Każdego roku w pożarach takich giną ludzie, często sami podpalacze, ale też przypadkowe osoby. Spalone zostają domy i lasy – ludzie często tracą dorobek całego życia.

Prosimy o rozwagę i niewypalanie traw i to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo. Wystarczy nagły podmuch wiatru lub zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE