Reklama

Pomoc finansowa dla rolników

Opublikowano:
Autor:

Pomoc finansowa dla rolników - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W dniu 4 listopada br. zostało przyjęte i podpisane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyjęte rozporządzenie weszło w życie w dniu 06 listopada 2014 r.Zmiana rozporządzenia miała na celu stworzenie podstaw prawnych do udzielenia jednorazowej pomocy finansowej producentom cebuli, kapusty i jabłek w związku ze spadkiem cen skupu tych produktów w 2014 r., spowodowanym ograniczeniami w handlu międzynarodowym, a w szczególności rosyjskim embargiem.

Pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12,2013 s. 9) oraz przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

 

Od dnia 7 listopada 2014 r. do dnia 14 listopada 2014 r. rolnicy, którzy w 2014 r. byli producentami cebuli, kapusty lub jabłek mogą składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej.

 

Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie i jest przyznawana na wniosek producenta rolnego złożony we właściwym biurze powiatowym ARiMR ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego do dnia 14 listopada 2014 r. na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję w biurach powiatowych oraz na stronach internetowych Agencji.

 

Wysokość pomocy wynosi:
450 zł na 1 ha powierzchni upraw cebuli lub kapusty prowadzonych w 2014 r.;
800 zł na 1 ha powierzchni owocujących w 2014 r. sadów jabłoniowych.

 

Pomoc nie może przekroczyć równowartości 15 000 EUR w okresie trzech lat obrotowych (tj. w bieżącym roku obrotowym i w ciągu poprzedzających go 2 lat obrotowych), z uwzględnieniem kwot pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów.

 

Ważne!
Producent rolny nie może równolegle uzyskać pomocy do jabłek lub kapusty z Agencji Rynku Rolnego z tytułu strat poniesionych w związku z embargiem rosyjskim i ubiegać się o pomoc na jabłka czy kapustę z ARiMR.

 

 • Formularz informacji przedstawiany przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie -  otwórz

 • Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE