Reklama

Powstanie liceum w gminie Łęczyca?

Opublikowano:
Autor:

Powstanie liceum w gminie Łęczyca? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Od jakiegoś czasu mieszkańcy gminy Łęczyca spekulują o planach nowo powstałego stowarzyszenia edukacyjno-kulturalnego „Impet”, które miałoby utworzyć liceum gminne w budynku po gimnazjum w Topoli Królewskiej. Wstępnie, prezes stowarzyszenia Marcin Tober zdementował te pogłoski, podkreślając, że nie wykonano żadnych działań w tym zakresie. Jednak we wtorek odbyło się spotkanie między przedstawicielami stowarzyszenia a radnymi gminy Łęczyca, gdzie taka propozycja padła. - Stowarzyszenie przedstawiło ofertę dla uczniów, rodziców i nauczycieli zatrudnionych w gminie Łęczyca. Liceum prowadziłoby kierunki kształcenia, których nie ma w łęczyckich szkołach średnich. Stowarzyszenie wystąpiło z propozycją użyczenia przez gminę części pomieszczeń obecnego gimnazjum w Topoli Królewskiej, radni zapoznali się z ofertą i zażądali szczegółowych informacji, również finansowych – mówi prezes Marcin Tober - Użyczenie pomieszczeń jest niezbędnym warunkiem do wystąpienia o opinię Kuratora Oświaty oraz w celu wpisu do ewidencji szkół prowadzonych przez Starostę Łęczyckiego. Należy zauważyć, że liceum ogólnokształcące w Topoli Królewskiej urozmaiciłoby ofertę edukacyjną oraz wzbogaciło wizerunek Gminy Łęczyca.

Propozycja spotkała się z dość chłodnym przyjęciem ze strony radnych i wiele wskazuje na to, że na planach utworzenia liceum się skończy. Prezes Marcin Tober podkreśla jednak, że nie są to jedyne plany na przyszłość ze strony stowarzyszenia. 

- Póki co nie ma dalszego ciągu, liceum najprawdopodobniej nie powstanie. Stowarzyszenie oczywiście skupia się na innych swoich działaniach, których na dzień dzisiejszy jest wiele z Lekcją z Tuwimem na czele – kończy prezes. 

Wójt Jacek Rogoziński również potwierdza przedstawione plany przez stowarzyszenie, zaznaczając przy okazji, że sam ze swojej strony, niewiele może zrobić. 

- Powstało stowarzyszenie edukacyjno-kulturalne „Impet”. Jest to działalność typowo komercyjna, więc ja nie mogę w żaden sposób tego zabronić ani tego powstrzymywać. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o spotkanie, odbyło się też spotkanie ze mną, gdzie rozmawialiśmy na tematy dosłownie luźne, bez żadnych zobowiązań. Powtórzę jeszcze raz, jest to działalność typowo komercyjna, więc ja tutaj nie mogę nic zrobić. Pytano mnie o możliwość korzystania z budynków gminnych, ja takiej zgody wyrazić nie mogę, to wszystko się odbywa za pośrednictwem gminy, więc ustalenia były ogólne i tak naprawdę o niczym. 

Ponadto, włodarz gminy postanowił sprostować informację, jakoby przedstawiciele stowarzyszenia mieli rozmawiać ze starostą Wojciechem Zdziarskim z polecenia wójta. 

- Na spotkaniu padło stwierdzenie, że przedstawiciele poszli z mojego polecenia do starosty, co nie było prawdą. Ja tylko w trakcie rozmowy poinformowałem, że powinni zacząć od starosty, bo to on jest organem władnym nad szkołami ponadpodstawowymi. Potem zostało oczywiście to sprostowane, ale w eter już poszło. 

Wiele wskazuje na to, że do utworzenia liceum gminnego nie dojdzie. Pozostaje jednak kwestia zagospodarowania budynku po gimnazjum. Wójt przedstawił swoją wizję całkowitego przeniesienia urzędu gminy do Topoli Królewskiej, włącznie z GOPS-em. Wyjątkiem miałoby być jedynie wynajęcie pomieszczenia w budynku na ulicy Marii Konopnickiej 14 i utworzenie tam biura podawczego. 

- Po zakończeniu spotkania ze stowarzyszeniem „Impet” był dyskutowany pomysł zagospodarowania budynku po gimnazjum, więc  ja podtrzymuję mój pomysł. Polega on na przeniesieniu szkoły podstawowej do budynku po gimnazjum, a urzędu gminy do budynku po szkole podstawowej, ponieważ obecnie wynajmujemy lokale, płacimy za nie. W tym momencie te 18 sal w pełni by nam wystarczyło pod naszą działalność. Oczywiście w urzędzie gminy pokoje zostałyby wynajęte z drobnym wyjątkiem, zostałby pokój podawczy, czyli pokój obsługi interesanta tak, żeby człowiek przyjeżdżający do Łęczycy w różnych sprawach, mógł przy okazji złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu gminy bez konieczności przyjazdu do urzędu gminy w Topoli Królewskiej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej również byłby przeniesiony do Topoli. Nie ma problemu z parkowaniem, nie ma problemów lokalowych, nie ma ścisku, następuje rozprężenie, a przede wszystkim będzie dobrze dysponowany budynek, bo nie będziemy ponosili kosztów utrzymania pustego budynku – zakończył wójt. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE