Reklama

Pożar składowska śmieci w Grabowie: to było podpalenie!

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W ubiegłym roku głośnym echem w całej Polsce odbił się pożar składowiska odpadów w Grabowie. Śledztwo wciąż trwa, jednak dziś wiadomo już, że było to podpalenie.

- Przyczyną pożaru było podpalenie, takie wnioski wysnuł biegły z zakresu pożarnictwa. Drugim wątkiem śledztwa jest kwestia prawidłowości składowania odpadów. Chcemy ustalić, jakie odpady były w tym miejscu składowane i czy sposób ich przechowywania nie zagrażał życiu i zdrowiu człowieka. Pozyskaliśmy m.in. opinię biegłego z zakresu ochrony środowiska, która wymaga dogłębnej analizy - powiedział Radiu Łódź rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej Krzysztof Kopania.

Jak informuje Radio Łódź, śledczy przesłuchali w tej sprawie już kilkanaście osób, m.in. właścicieli składowiska i pracowników. Na razie nie udało się ustalić, kto podpalił składowane w Grabowie odpady.

Przypomnijmy, że 9 października 2018 roku o godz. 15:54 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali magazynowej oraz składowiska odpadów w miejscowości Grabów przy ul. Kochanowskiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pożarem objęty jest budynek magazynowy oraz zgromadzone wokół, w postaci sprasowanych bel, odpady w postaci plastikowych butelek, folii, opakowań z tworzyw sztucznych, plastikowych odpadów medycznych itp. Pożarem objęte była hala magazynowa oraz odpady na powierzchni 7000 m2.

Ze względu na duże zapotrzebowanie w środki gaśnicze (woda oraz piana gaśnicza) na miejsce akcji zadysponowane zostały cysterny z wodą, kontener ze środkiem pianotwórczym oraz samochody wężowe do utworzenia zasilania wodnego ze zbiornika oddalonego o ok. 4 km od pożaru. Na miejscu akcji cały czas prowadzono monitoring powietrza w celu wykrycia ewentualnego skażenia powietrza toksycznymi substancjami. Strażacy bezpośrednio gaszący pożar używali sprzętu ochrony dróg oddechowych, a pozostali uczestnicy akcji półmaski przeciwpyłowe.

W celu usprawnienia dowodzenia na miejsce pożaru przyjechał samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

W akcji gaśniczej trwającej prawie tydzień (!) udział brali strażacy:
- PSP z woj. łódzkiego oraz z woj. wielkopolskiego,
- Lotniskowa Straż Pożarna z Jednostki Wojskowej z Leźnicy Wielkiej,
- OSP z KSRG oraz spoza KSRG,
oraz przedstawiciele innych instytucji i służb (ze Starostwa Powiatowego w Łęczycy, Urzędu Gminy w Grabowie, policji, pogotowia energetycznego, inspektoratu ochrony środowiska).

Wielkość pożaru przyjęto jako bardzo duży, w którym łącznie udział brało 175 pojazdów, 525 osób. W kulminacyjnym momencie akcji na miejscu pożaru pracowały 72 zastępy straży pożarnej.

Dodatkowym utrudnieniem w akcji gaśniczej był pożar, tego samego dnia (9 października) kolejnego składowiska odpadów w tej samej miejscowości. Tam pożarem objęte było składowiska odpadów o powierzchni 300 m2.
W wyniku pożaru uszkodzona została linia energetyczna niskiego napięcia. Uratowano dwa budynki gospodarcze oraz masz nadawczo-odbiorczy telefonii komórkowej.

W akcji gaśniczej trwającej 14 godz. 13 min. udział brali strażacy:
- PSP z woj. łódzkiego (Łęczyca, Poddębice) oraz woj. wielkopolskiego (Kalisz, Konin),
- OSP z KSRG z powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, poddębickiego,
- OSP spoza KSRG z gm. Daszyna, Grabów.

Łącznie w akcji udział brało 16 pojazdów, 55 osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE