Reklama

Poznaj historię Komendantów Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Łęczycy

Opublikowano:
Autor:

Poznaj historię Komendantów Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Łęczycy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Jan Kopka z Chorek przygotował publikację nt. Komendantów Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Łęczycy w latach 1950-2015.Ochotnicza Straż Pożarna w Łęczycy powstała w 1875 roku, powołał ją Tymczasowy Komitet Obywatelski, jako najstarsza straż pożarna na terenie dzisiejszego województwa łódzkiego.Aby zakupić sprzęt i samochody pożarnicze organizowano zbiórki darowizn, zabawy i loterie. Społeczeństwo Ziemi Łęczyckiej przekazało również materiały i plac pod budowę pierwszej remizy strażackiej.

Pierwszą motopompę oraz samochód pożarniczy marki Chevrolet kupiono w 1927 r., rok później Straż była już w posiadaniu drugiego wozu. W całym Powiecie Łęczyckim jedynie Straż Pożarna posiadała samochody bojowe, więc to na niej spoczywał obowiązek walki z pożarami na terenie całego powiatu.

Po II wojnie światowej odbudowano remizę, powstała również wspinalnia do ćwiczeń, a w 1947 r. Straż zaopatrzyła się w 3 nowe samochody pożarnicze.

Publikacja jest przeznaczona m.in. dla uczestników obchodów 140-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy. Pan Jan Kopka chce wydać kolejną publikację na temat Komendantów Straży Pożarnej w Grabowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE