Reklama

Reklama

Prelekcja „Stop cyberprzemocy – hejt w Internecie naprawdę boli” w SP w Witoni

Opublikowano: czw, 11 sty 2018 15:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności „Stop cyberprzemocy – hejt w Internecie  naprawdę boli - psychologiczne aspekty przemocy internetowej wśród dzieci i młodzieży” - pod takim tytułem w dniu 09 stycznia 2018 r. odbyła się  prelekcja dla rodziców przeprowadzona przez pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łęczycy panie: A. Granosik i  J. Szczepaniak.

Reklama

Spotkanie dotyczyło internetowych niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci w wyniku bezkrytycznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Szczególną uwagę zwrócono na internetowy „hejt”  - słowo, które ostatnio coraz częściej się słyszy, chętnie używa, a jeszcze chętniej stosuje. Słowo, którego jeszcze kilka lata temu nie było w słowniku. Czym właściwie jest ów czteroliterowy zlepek? Hejt to nic innego jak forma przemocy, akt agresji, działanie na czyjąś niekorzyść. Z hejtem, czyli złośliwym,  niesprawiedliwym, często wulgarnym zachowaniem się w sieci spotyka się coraz większa liczba użytkowników, również uczniowie. Dlatego tak ważnym aspektem było zorganizowanie spotkania  ze specjalistami z zewnątrz, którzy przekazali rodzicom fachową wiedzę na temat różnych aspektów cyberprzemocy, niebezpieczeństw w sieci (pornografia, prostytucja, brutalne gry komputerowe), przyczyn „uciekania” dzieci i młodzieży w wirtualny świat.

Dużą uwagę zwrócono również na skutki w porę niezauważonego przez rodziców internetowego „hejtu”, który może prowadzić do tragicznych wydarzeń, między innymi samobójstw wśród nastolatków, których liczba, jak wynika z aktualnych badań z roku na rok rośnie. Prowadzące przedstawiły historie kilku nastolatków, których dręczenie w sieci przez rówieśników doprowadziło do targnięcia się na własne życie.

Podczas spotkania podkreślona została także rola rodziców w wychowaniu dzieci. Stwierdzenie „Dziecko jest jak walizka – to z niej wyjmiesz, co do niej włożysz” - oznacza, iż rodzice budują osobowość swoich dzieci, mają wpływ na poczucie ich wartości i samoocenę, dlatego powinni z większą uwagą i poświęceniem obserwować dorastającą młodzież, spędzać z nią więcej czasu, po prostu rozmawiać, aby w ferworze obowiązków i pracy nie stracić kontaktu z własnymi dziećmi. A jest to na pewno jedna z recept uniknięcia problemów dzieci w Internecie.

Szkoła Podstawowa w Witoni dziękuje pracownikom Powiatowej Poradni Psychologiczo – Pedagogicznej w Łęczycy za fachową prelekcję oraz wsparcie szkoły w edukacji rodziców w wyżej wymienionym temacie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.