Reklama

Prelekcja Tomasza Kucharczyka w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi

Opublikowano:
Autor:

Prelekcja Tomasza Kucharczyka w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W Zakładzie Karnym Nr 1 w Łodzi w ramach zajęć kulturalno-oświatowych funkcjonariusze SW zrealizowali spotkanie skazanych mężczyzn i kobiet z pracownikami Oddziału Łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej.(…) 9 września 1939 roku, Armia "Poznań", dowodzona przez gen. Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła bitwę nad Bzurą (zwaną też bitwą pod Kutnem) - największą bitwę kampanii 1939 r. Siły polskie mimo kilkakrotnej przewagi liczebnej, jaką miały początkowo nad Niemcami, oraz czynnika zaskoczenia nie zdołały osiągnąć zasadniczego celu, zadały jednak duże straty armii niemieckiej (ok. 1500 ludzi i znaczne ilości sprzętu). Impet polskiej ofensywy zaskoczył napastnika, a waleczna postawa zmusiła Niemców do przegrupowania się i odstąpienia od zamiaru szybkiego zdobycia Warszawy (…).

Bitwa nad Bzurą, trwająca od 9 do 20 września, chociaż zakończyła się klęską, spełniła ważne zadanie. Zdezorganizowała niemieckie natarcie w kierunku Wisły oraz odciążyła oblężoną już wówczas Warszawę.

To tylko niewielki fragment lekcji historii o „Bitwie nad Bzurą”, największej operacji zaczepnej wojny obronnej roku 1939, ze szczególnym uwzględnieniem walk o Łęczycę. Uczestnicy zajęć mogli się m.in. nauczyć rolować koc wojskowy, który później był troczony do tornistra wojskowego.

Niezwykły sposób przedstawienia historii przez Pana Tomasza Kucharczyka - Kustosza Działu Historycznego Muzeum w Łęczycy. z wykorzystaniem eksponatów i replik broni (kbk Mauser wz. 1898 - replika sprężynowa strzelająca na kulki; Parabellum P08 - broń gazowa strzelająca także na kulki) oraz możliwość zobaczenia eksponatów i ekwipunku żołnierza piechoty z tamtych lat z pewnością odwołał się do kwestii odpowiedzialności i wpłynął na zwiększenie wartości patriotycznych osób przebywających w warunkach izolacji penitencjarnej.

tekst: por. Paweł Strzelecki;

Relację wraz ze zdjęciami można obejrzeć TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE