Promocja „Skarbów łęczyckiego zamku”

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Dziś o godzinie 13 w łęczyckim muzeum odbyła się promocja najnowszej publikacji „Skarby łęczyckiego zamku". Specjalnie przygotowana na tę okazję prezentacja multimedialna wraz z omówieniem zawartości publikacji wzbogaciła spotkanie dotyczące tego wartościowego wydawnictwa, które trafiło do sprzedaży pod koniec ubiegłego roku.Publikacja po raz pierwszy prezentuje w sposób przekrojowy obiekty muzealne działów: przyrodniczego, archeologicznego, historycznego, numizmatycznego, etnograficznego i artystycznego. Jest to próba przeniesienia czytelnika w klimat wystaw stałych i czasowych, ale również zaproszenie do niezwykłego muzeum wyobraźni, którego nie ogranicza realna przestrzeń ekspozycyjna, sprzęty wystawiennicze lub wymogi bezpieczeństwa. Pozycje tę można nabyć w łęczyckich księgarniach oraz Muzeum w Łęczycy.Podczas opracowywania „Skarbów łęczyckiego zamku” zespół pracowników merytorycznych, dokonując wyboru poszczególnych obiektów (225 muzealiów), kierował się rangą naukową muzealiów, ich znaczeniem historycznym, walorami artystycznymi, ale również w wielu przypadkach, jak na legendarne łęczyckie skarby przystało, wysoką wartością materialną. Kluczem do prezentacji tych przedmiotów było ukazanie ich w kontekście przyrody, historii i kultury regionu łęczyckiego. 

Z tego względu zrezygnowano z umieszczenia w albumie wielu przedmiotów ciekawych i pięknych, ale wykraczających poza przyjęty w tej książce sposób regionalistycznej narracji. Obiekty te znajdą należne im miejsce w innym, obszerniejszym opracowaniu. Natomiast poprzez nietypową dla katalogów i informatorów szatę graficzną muzealia zostały ukazane w układzie nawiązującym do aranżacji wystawienniczych.

Prezentację prowadził dyrektor Andrzej Borucki, a przy omawianiu poszczególnych okresów historycznych pomagali mu: kustosz działu archeologicznego – mgr Patrycja Zasadzka, kustosz działu etnograficznego – mgr Anna Dłużewska-Sobczak i kustosz działu historycznego – mgr Tomasz Kucharczyk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE