Reklama

Przedsiębiorca na chorobowym, kiedy może się ubiegać o pomniejszenie podstawy ZUS

Opublikowano:
Autor:

Przedsiębiorca na chorobowym, kiedy może się ubiegać o pomniejszenie podstawy ZUS - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wiąże się również z odprowadzaniem przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne. Jest to obowiązek każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą, ponieważ w przypadku choroby może zostać wypłacony zasiłek chorobowy. Przy czym choroba przedsiębiorcy uniemożliwiająca wykonywanie pracy przez znaczną część miesiąca może być powodem do zmniejszenia comiesięcznych składek na ubezpieczanie społeczne. 

Podstawa składek ZUS

Przedsiębiorca posiadający ubezpieczanie społeczne oraz zdrowotne zobowiązany jest do comiesięcznego odprowadzania składek z tego tytułu. Przez ubezpieczenie społeczne rozumie się ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz chorobowe i dobrowolne, które gwarantuje zasiłek chorobowy przedsiębiorcy. W przypadku ubezpieczeń społecznych istnieje pewna podstawa, która według prawa nie może być niższa niż:

 • 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,

 • 30% wysokości wynagrodzenia minimalnego.

 • W 2020 roku kwota ta będzie stanowić 60% z 3136 zł w przypadku wynagrodzenia przeciętnego. Natomiast w przypadku wynagrodzenia minimalnego podstawa ubezpieczeń społecznych przez pierwsze 2 lata wykonywania działalności gospodarczej wynosi 780zł.

  Kiedy można pomniejszyć podstawę składki ZUS?

  Duża część przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą uważa, że choroba wykluczająca z pracy zwalnia z płacenia składek na ubezpieczenie w pełnej wysokości. Niestety nie zawsze przedsiębiorca może skorzystać z pomniejszenia podstawy składki ZUS. Tylko w przypadku, gdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą korzysta z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ma prawo do zasiłku chorobowego i pomniejszenia podstawy składek ZUS. Oznacza to, że przedsiębiorca przebywający na zwolnieniu lekarskim nie zawsze może ubiegać się o pomniejszenie podstawy składek na ubezpieczenie społeczne.

  Jak pomniejszyć podstawę wymiaru składek ZUS?

  Obniżenie składki na ubezpieczenie społeczne, w przypadku najniższej podstawy składek oblicza się proporcjonalnie poprzez podzielenie podstawy składki przez liczbę dni danego miesiąca, w którym przedsiębiorca był chory. Następnie otrzymaną liczbę mnoży się przez ilość dni, w których osoba posiadająca działalność przebywała na zwolnieniu lekarskim. O otrzymaną kwotę można pomniejszyć podstawę wymiaru składek. Równie ważną kwestią jest to, że jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem równym lub większym od minimalnej kwoty wynagrodzenia, to podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne nie podlega pomniejszeniu. A to dlatego, że w takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek płacenia tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku niższego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, wszystkie składki na ubezpieczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są obowiązkowe.

  Natomiast należy pamiętać, że jeśli przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to dopiero po upływie 90 dni uzyska prawo do zasiłku. Przy czym należy pamiętać, że przez te 90 dni składki na ubezpieczenie muszą być nieprzerwanie opłacane.

   

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE