Reklama

Reklama

Przedsiębiorco! Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS

Opublikowano: śr, 17 maj 2017 07:30
Autor:

Przedsiębiorco! Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Przedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników – pracowników, księgową lub biuro rachunkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Praktyka pokazuje, że nie wszyscy o tym pamiętają. W I Oddziale ZUS w Łodzi w 2016 r. zarejestrowano ponad 10 tys.  pełnomocnictw i ok. 330 odwołań.Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS – w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik. 

Reklama

Co ważne, gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, przedsiębiorca powinien odwołać nieaktualne pełnomocnictwo. 

– Przedsiębiorcy często zapominają o tym, że należy odwołać pełnomocnictwa dla byłego pracownika czy biura rachunkowego, z którym współpraca została już zakończona. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców by dla bezpieczeństwa zweryfikowali pełnomocnictwa i odwołali te, które zostały wystawione dla osób, z którymi już nie współpracują. – mówi dr Agnieszka Kaczmarek, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w I Oddziale ZUS w Łodzi.

W całym ubiegłym roku do ZUS w województwie łódzkim wpłynęło ponad 19 tys. wniosków o nadanie pełnomocnictw i tylko 600 wniosków odwołujących upoważnienia.  Do I Oddziału ZUS w Łodzi wpłynęło ponad 10 tys. wniosków o rejestrację pełnomocnictw i jedynie 333 o ich odwołanie; do II Oddziału ZUS w Łodzi wpłynęło 4,9 tys. wniosków o rejestrację i 110 o odwołanie; w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim wpłynęło 4,1 tys. wniosków o rejestrację i 140 o odwołanie. 

Zachęcamy przedsiębiorców, żeby sprawdzili komu udostępniają swoje dane i odwołali pełnomocnictwa osobom, które już ich nie reprezentują.  To kogo przedsiębiorca upoważnił do kontaktów z ZUS można sprawdzić podczas osobistej wizyty w ZUS lub po zalogowaniu się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Informacje o udzielonych upoważnieniach znajdują się w zakładce „Ustawienia”. 

Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.