Reklama

Reklama

Przesiębiorstwo Energetyki Cieplnej na plus? Prezes przedstawił sprawozdanie

Opublikowano: śr, 27 kwi 2016 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji gospodarki i mienia jednym z punktów było przedstawienie informacji na temat bieżącej działalności Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Prezes Jan Budziński omówił na nim dotychczaswe osiągnięcia spółki oraz przedstawił plany inwestycyjne.Na początku prezes przekazał informacje ogólne na temat PEC-u, mówiąc że za 3 dni łęczycka spółka obchodzić będzie jubileusz 20-lecia przekstałcenia przedsiębiorstwa energetyki cieplnej w spółkę komunalną.- Na przestrzeni tych lat w spółce dokonywał się ciągły proces zmian usprawniających funkcjonowanie spółki poprzez poprawdę organizacji jej pracy i racjonalizację zatrudnienia wraz z systematycznie modernizowaną bazą produkcyjną i siecią cieplną – mówił.Powiedział, że aktualnie spółka zatrudnia 11 ludzi, gdzie podział obowiązków kształtuje się pół na pół – w pracach technicznych i administracyjnych.Omówił również potencjał produkcyjny, gdzie spółka posiada 4 osiedlowe kotłownie opalane gazem i jedną peletową o mocy ponad 15 MW, a także kupuje w Zespole Opieki Zdrowotnej 1,74 MW energii cieplnej. Dzięki temu, średniorocznie spółka dostarcza miastu w przedziale 70-90 tys. GJ energii cieplnej. 

Reklama

W maju bieżącego roku spółka wyeliminuje przestarzały, ponad 30-letni odcinek sieci, który powodował rozczne straty przesyłanego ciepła o wartości ponad 70 tys. zł.

- Tym samym Łęczyca stanie się jedynym z nielicznych miast w Polsce, posiadającym sieć ciepłowniczą zbudowaną wyłącznie z rur preizolowanych, choć wiek części z niej przekracza obecnie 20-25 lat.

Jan Budziński przedstawił także wyniki finansowe spółki w latach 2014-2015. Zwrócił uwagę na fakt, że w 2015 roku w porównaniu z poprzednim rokiem nieznacznie o 4% wzrosły przychody ze sprzedaży, a prawie o 1% zmalały koszty uzyskania tych przychodów.

Dzięki tym osiągnięciom spółce udało się wypracować zysk netto w kwocie 115 tys. zł. (w roku 2015). Jak powiedział prezes, zarząd będzie wnioskował o przekazanie całej kwoty na częściowe pokrycie straty w kwocie 190 tys. zł., która powstała w 2014 roku.

Jan Budziński mówił również, że, aby nie doprowadzono do pogorszenia relacji ekonomicznych spółki, należy podjąć działania do wzrostu sprzedaży ciepła i obniżenia kosztów. W wyniku tego, wzrost sprzedaży ciepła ma nastąpić na przestrzeni kilku najbliższych lat dzięki instalacji ciepłej wody użytkowej w ponad 60 wielorodzinnych budynkach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Dodał także, że przedstawiciele PEC-u już uczestniczyli w takich zebraniach i wyszczególniono 43 budynki, w których miałaby zostać zainstalowana ciepła woda użytkowa w latach 2016-2022.

Są to budynki na ulicach: Marii Konopnickiej, Zachodniej, Dworcowej, Kaliskiej i Dominikańskiej.

- Wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej w powyżej wymienionych budynkach pozwoli spółce uniezależnić się w znacznym stopniu od wpływu niekorzystnych zjawisk pogodowych na ilość dostarczanego ciepła – wyjaśniał.

Prezes PEC-u dodał także, że od 1 stycznia 2017 roku dzięki korzystnym relacjom finansowym spółki będzie możliwość zastosowania obniżonej ceny ciepła w stosunku do aktualnie obowiązującej, a którą w 2016 roku obniżono o blisko 5%.

- Kolejne obniżenie ceny ciepła powinno spowodować wzrost jego zużycia oraz zachęcić wspólnoty do wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej – powiedział. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.