Reklama

Reklama

Przestrzeganie norm w sieci i realu - spotkanie z policjantami KPP w Łęczycy

Opublikowano: pon, 8 sty 2018 05:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 4 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Witoni odbyła się pogadanka funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy dla uczniów klas IV – VII oraz oddziałów gimnazjalnych. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci oraz przestrzganie norm społecznych. 

Reklama

Temat pierwszy  „Jak się zachować, kiedy jesteśmy ofiarami cyberprzemocy?”

Podczas spotkania policjanci scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne.

Policjanci radzili, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Przedstawili dzieciom i młodzieży prawne konsekwencje nagannych zachowań w Internecie, czyli zastraszania, obrażania, ośmieszania, publikowania wizerunku drugiej osoby bez jej zgody. Uczulili również na niebezpieczeństwo kontaktów internetowych z osobami nieznanymi, a także zaapelowali o rozsądne korzystanie z wszelkiego rodzaju mediów.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami. 

Temat drugi „Nauczyciel – funkcjonariusz publiczny”

Podczas rozmowy policjanci wyjaśnili, kim są osoby publiczne i jakie grupy zawodowe należą do ich grona – policjanci, nauczyciele, strażacy, lekarze. Przedstawili, że nauczycielom jako funkcjonariuszom przysługuje ochrona prawna, nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych, czyli: podczas lekcji, wycieczek, wywiadówek i innych zadań, ale także w czasie wolnym od pracy. Wspomniana ochrona polega na tym, że czyny zabronione (obrażanie, wyzywanie, ośmieszanie funkcjonariusza) sprawcy są ścigani z urzędu, a nie jak wcześniej – tylko z oskarżenia prywatnego.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów. Mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.