Reklama

Reklama

Przeżyjmy to jeszcze raz: Jeden dzień "W Okupowanej Łęczycy"

Opublikowano: wt, 20 paź 2015 09:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W miniony piątek 200 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz placówek edukacyjno-wychowawczych z terenu powiatu łęczyckiego, wzięło udział w grze terenowej zorganizowanej przez Muzeum w Łęczycy w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej.Dzień wcześniej, tj. 15 października odbyła się „powszechna mobilizacja” o czym informowały rozwieszone na miejskich słupach „Obwieszczenia mobilizacji” będące reprintem obwieszczenia z sierpnia 1939 roku.

Reklama

Mimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych „młodzi żołnierze” dzielnie rozwiązywali różnego rodzaju zadania teoretyczne i sprawnościowe, jakie czekały na nich na terenie Łęczycy. W czasie gry uczniowie poznawali najważniejsze wydarzenia historyczne związane z okresem II wojny w mieście, zaczynając od bitwy nad Bzurą (największej operacji zaczepnej wojny obronnej 1939 r.), poprzez zniszczenia wojenne, represje i działalność okupanta (m.in. utworzenie getta), działalność konspiracyjną, aż do wkroczenia wojsk radzieckich do Łęczycy.

Uczniowie w trakcie gry spotkali się z konkurencjami o charakterze militarnym a także ilustrującymi trudy życia w okupowanym mieście. Wśród wielu zadań znalazły się: rolowanie koca wojskowego, rzut granatem do celu; poszukiwanie w zadymionym pomieszczeniu z użyciem maski przeciw gazowej przedmiotów wyposażenia i uzbrojenia żołnierza; zadania kierujące uczniów do miejsc upamiętniających wydarzenia II – wojenne na terenie Łęczycy, tj. mogiły na ul. 18 Stycznia w okolicach Parku Miejskiego, pomnika bitwy nad Bzurą, wystawy czasowej poświęconej mniejszości żydowskiej w podziemiach Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy czy największej kwatery wojskowej na cmentarzu katolickim. W Ratuszu Miejskim natomiast na uczestników czekał quiz wiedzy, a także konkurencja polegająca na szybkim opróżnieniu pomieszczenia przed „nowym lokatorem” – Niemcem zajmującym mieszkanie. Natomiast po opuszczeniu ratusza uczestnicy przeszukiwani byli przez funkcjonariusza SS, pod kątem przemycanych ze wsi do miasta artykułów rolno-spożywczych. Na stadionie miejskim natomiast drużyny musiały wykazać się cierpliwością i sprawnością podczas poszukiwania min zakopanych w pisaku. Uczniowie rozwiązywali także zaszyfrowywane hasła oraz zagadki logiczne i językowe. Korzystając ze współczesnej techniki fotografii poszukiwali miejsc ważnych dla historii związanej z II wojną światową w Łęczycy, upamiętnionych na fotografiach archiwalnych (getto, spalona synagoga, osiedle mieszkaniowe dla urzędników niemieckich - „Neue Heimat” – obecna ul. Wojska Polskiego, Gasthaus zum Adler – obecna plebania na ul. Kościelnej, itp.). Na każdym punkcie kontrolnym na drużyny czekali pracownicy Muzeum w Łęczycy ubrani w stroje z okresu II wojny światowej, którzy oprócz zagadek mieli przygotowane krótkie informacje związane z wydarzeniami sprzed 70 laty.

Gra terenowa odbyła się w ramach projektu W okupowanej Łęczycy – gra terenowa w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.