Reklama

Przypadkowo czy celowo? Jak pani mecenas radnych obraziła…

Opublikowano:
Autor:

Przypadkowo czy celowo? Jak pani mecenas radnych obraziła… - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Wczorajsza sesja rady miasta przyniosła ze sobą także walory edukacyjne. Debiutowała nowa p.o. burmistrza Monika Kilar-Błaszczyk, powróciła stara-nowa sekretarz Renata Brygier, a także radnym zaprezentowała się nowa pani prawnik – Karolina Masłowska.Pani mecenas miała okazję kilkukrotnie służyć radnym opinią prawną, a najwięcej wątpliwości powstało przy głosowaniu nad wynagrodzeniem Moniki Kilar-Błaszczyk.Od jakiegoś czasu radni mieli wątpliwości, jak należy traktować wstrzymanie się od głosu, a jak niebranie udziału w głosowaniu. Te wątpliwości narosły przy opisywanej sytuacji, kiedy to trzech radnych nie podniosło w ogóle rąk – ani przy głosowaniu za, przy głosowaniu przeciw, ani przy pytaniu kto się wstrzymał od głosu. Wynik zanotowano wówczas jako 10 „za” i 3 wstrzymanymi. Na to zareagował radny Robert Łukasiewicz, który powiedział, że trzech radnych w ogóle nie brało udziału w głosowaniu. O opinię poproszono Karolinę Masłowską, która powołując się na regulamin rady miejskiej, stwierdziła, że jeżeli radni są obecni na sali obrad, powinni podnieść rękę. - W związku z powyższym, czy to jest głosowanie za, czy jest to głosowanie przeciw, czy jest to wstrzymanie się w ogóle, powinno odbywać się to w formie poprzez podniesienie ręki – mówiła – Jest to tylko kwestia przestrzegania regulaminu pracy rady i kwestia kultury.

Na tym się temat jednak nie zakończył. Głos zabrał radny Paweł Kurczewski, który spytał panią prawnik, czemu ta zasugerowała, że radni są niekulturalni. 

- Kwestionuje pani moje poczucie kultury wobec pozostałych radnych, pani burmistrz, czy pana przewodniczącego? Ja się czuję urażony w tym momencie – mówił. 

Pani Masłowska wyjaśniała, że nie to miała na myśli, mówiąc jedynie o swoim zdziwieniu wobec oddawania głosu przez radnych, ponownie powołując się na zapisy w regulaminie. Przewodniczący Kulesza zainterweniował dodając, że pani mecenas nie miała zapewne na myśli kultury osobistej.

Radny Marcin Zasada zasugerował, aby tę kwestię w przyszłości wyjaśniono odpowiednim zapisem, z czym zgodził się radny Robert Łukasiewicz. 

Do tematu jednak ponownie wrócono. Radny Zenon Koperkiewicz przy punkcie zapytań spytał panią mecenas, czemu ta ogranicza wolność głosowania. 

- Chciałem panią spytać, na podstawie jakiego paragrafu ogranicza pani wolność głosowania, do swobodnej wypowiedzi mnie jako radnego, składając epitet o mojej kulturze? Pani mi ubliżyła, podobnie jak panu i innym tutaj – dopytywał radny. 

Pani mecenas Karolina Masłowska znów tłumaczyła, że nie jej zamiarem było obrażenie radnych, podkreślając, że określenie nie było negatywne. 

- Odniosłam się tylko do regulaminu, który stanowi, że głosowanie odbywa się poprzez podniesienie ręki. W związku z tym, przytoczę jeszcze raz to, co powiedziałam. Czy to jest głosowanie za, czy to jest głosowanie przeciw, czy jest to wstrzymanie się od udziału w głosowaniu, powinno odbywać się poprzez podniesienie ręki – wyjaśniała. 

Radny Koperkiewicz nie odpuścił i powołał się na swoje doświadczenie samorządowe. 

- Pani mecenas, ja jestem trzecią kadencję radnym i nigdy do mnie żaden mecenas się nie zwrócił, określając to słowem, które pani jako prawnik omija. O mojej kulturze – mówił. 

Pani Masłowska po raz kolejny tłumaczyła, że nie było to negatywne określenie. Nazwała je „obojętnym”, dodając, że powoływała się tylko i wyłącznie na regulamin. 

- Proszę mi wybaczyć naprawdę, ale to jest cienka odpowiedź jak moja emerytura – zripostował radny Koperkiewicz. 

Na tym ten temat na szczęście już zakończono i nie wrócono później do niego. Najbliższa sesja najprawdopodobniej pokaże czy radni wzięli pod uwagę słowa pani mecenas. A być może regulamin pracy rady miejskiej w przyszłości doczeka się stosownego zapisu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE