Reklama

Radni miejscy uchwalili budżet - sprawdź wykres

Opublikowano:
Autor:

Radni miejscy uchwalili budżet - sprawdź wykres - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Pod koniec grudnia ubiegłego roku radni miejscy uchwalili jeden z najważniejszych rocznych dokumentów w samorządzie lokalnym jakim jest budżet.Jak w każdym budżecie można znaleźć tam informacje o wydatkach zaplanowanych przez łęczycki samorząd na rok 2016 i o źródłach dochodów. Całość dokumentu, czyli podjęta przez radnych Rady Miejskiej uchwała budżetowa i wszystkie załączniki są wzorem ubiegłych lat opublikowane w biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łęczycy w zakładce „Budżet – informacje”.

Dochody miasta zaplanowane na 2016 rok wynoszą nieco ponad 43 mln zł i utrzymują się na zbliżonym do ubiegłego roku poziomie. Największa grupa dochodów pochodzi z udziału w podatkach PIT i CIT – 11 134 398 zł. Kolejną ważną grupą dochodów są podatki i opłaty lokalne – 10 878 996 zł oraz subwencje z budżetu państwa 7 896 373 zł. Dotacje z budżetu państwa na zadania bieżące wynoszą 7 263 775 zł, a dotacje i środki na inwestycje 708 tyś zł. W budżecie po stronie dochodów zaplanowane zostały również wpływy z gospodarki mieszkaniowej obejmujące czynsze i opłaty za usługi w kwocie łącznej 3,745 mln zł oraz dochody ze sprzedaży majątku w wysokości 839 tyś zł.

Wydatki miasta zaplanowane zostały w budżecie na poziomie 44 115 411 zł. Największą pulę środków pochłania łęczycka oświata – 16 261 192 zł co daje aż 36,8 % całego budżetu. Otrzymywana z budżetu państwa subwencja oświatowa w wysokości 7 162 323 zł pozwala na pokrycie jedynie 44 % rocznych wydatków na oświatę. Resztę czyli ponad 9 mln musimy dołożyć z własnych środków budżetowych. Spośród jednostek tworzących łęczycką oświatę miejska najwięcej otrzymują szkoły podstawowe – ponad 7,1 mln zł. Przedszkola kosztują nas 3,77 mln a gimnazjum 3,59 mln.

Kolejnym z kosztownych obszarów budżetowych jest pomoc społeczna. Wydatki na nią wyniosą w 2016 roku ponad 8,81 mln zł - to prawie 20% budżetu miasta. Również i w tym wypadku środki wpływające w postaci dotacji z budżetu państwa na realizację tego zadania będą niewystarczające. Do pełnego sfinansowania zadania z otrzymywanej dotacji zabraknie prawie 2,5 mln złotych.

Spośród innych wydatków budżetowych dla wielu osób interesujące są kwoty, które wydamy na:
inwestycje – 4,955 mln zł
kulturę – 1,62 mln zł
kulturę fizyczną – 0,56 mln
ochronę zdrowia 0,33 mln
administrację 4,13 mln
na gospodarkę odpadami – czyli między innymi odbiór śmieci – 1,63 mln
na zadania Jednostki Zieleń Miejska – 2,75 mln
na oświetlenie miasta 0,5 mln
na promocję Łęczycy jej walorów turystycznych i terenów inwestycyjnych – 250 tyś zł.

Ostatecznie przyjęty na ten rok dokument to wypadkowa pomiędzy tym czego potrzebują Łęczycanie i nasze miasto, a tym na co pozwalają środki w uchwalonym przez Radę Miejską budżecie. To też kompromis pomiędzy tym co w swoim projekcie zaproponował Burmistrz Miasta, a tym co zdecydowali się po swoich poprawkach uchwalić radni miejscy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE