Reklama

Radni przedstawili harmonogram remontów. Burmistrz chce konsultacji

Opublikowano:
Autor:

Radni przedstawili harmonogram remontów. Burmistrz chce konsultacji  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Nie bez echa przeszła wiadomość o przedstawieniu przez klub radnych „Od nowa” listy kolejności remontów ulic, chodników i miejsc postojowych w Łęczycy w latach 2016-2018. Ową listę burmistrz Krzysztof Lipiński uważa za dobry pomysł, lecz wymagający pełnej akceptacji społeczeństwa i reszty radnych.Radni klubu „Od nowa” uważają stanowisko włodarza za grę pod publiczkę i próbę ataku w ich stronę. Jak jest naprawdę?- Taki wspólnie ustalany wykaz ulic do remontu to dobra rzecz, pod warunkiem gdyby miał szansę zyskać akceptację wszystkich radnych i mieszkańców Łęczycy. Bo przecież to właśnie społeczna akceptacja powinna leżeć u podstaw wszystkich podejmowanych przez samorząd działań. Wyraźnym problemem jest jednak w tym przypadku to, że podczas konstruowania tej listy, część radnych miejskich została całkowicie odsunięta od rozmów – mówi burmistrz Krzysztof Lipiński.Marek Jóźwiak, przewodniczący komisji planowania i budżetu, twierdzi, że przy pracach nad kolejnością remontów, klub był otwarty na współpracę i propozycje innych radnych.- Pan burmistrz wielokrotnie mówił o tym, aby stworzono taki harmonogram, gdyż to znacząco pomoże w dalszych pracach i planowaniu. My, jako klub, postanowiliśmy stworzyć taką listę, będąc przy tym otwartymi na propozycje innych radnych, które niestety, do nas nie napłynęły.

Burmistrz zarzuca także radnym, że lista została przyrządzona w oderwaniu od realnych możliwości finansowych miasta, co może spowodować rozgoryczenie części mieszkańców, z powodu niepowodzenia remontów.

- Wykaz został sporządzony w oderwaniu od dotychczas uchwalanych w budżetach środków na te cele, czy wynikających z Wieloletniej Prognozy Finansowej możliwości miasta. To w pewnym sensie wprowadzanie mieszkańców w błąd - tak jak to mam miejsce w przypadku ulicy Dworzaczka. Umieszczenie tej ulicy na odległym 10 miejscu listy, bez żadnego komentarza, przy jednoczesnym wprowadzeniu do realizacji wielomilionowych zadań to tworzenie dla jej mieszkańców niebezpiecznej fikcji o możliwości wykonania tak wyczekiwanego przez nich remontu we wskazanym przez radnych okresie  - przekonuje.

Radni bronią swoich decyzji, dodając, że właśnie w tym celu przesunęli dodatkowe 120 tys. zł. w budżecie miasta, aby wywiązać się z postawionych przed sobą zadań.

- Decyzją większości radnych zwiększono wydatki na remonty o 120 tys. zł. i dzięki temu chcemy zrobić jak najwięcej. Oczywiście wierzymy również w wykorzystanie środków zewnętrznych, jednak pozyskanie ich to już rola burmistrza – mówi Marek Jóźwiak, który dodaje – Pan burmistrz zarzuca nam tworzenie niebezpiecznej fikcji. A jak, jeśli nie fikcją, nazwiemy szumne wypowiedzi pana burmistrza dla lokalnych mediów, gdzie przekonywał, że prowadzi rozmowy z poważnymi inwestorami w sprawie postawienia w Łęczycy fabryki Jaguara? Nie było to tworzenie niebezpiecznej fikcji? – pyta.

Burmistrz Krzysztof Lipiński w swojej wypowiedzi odniósł się także do prób pozyskiwań środków zewnętrznych, zaznaczając, że część proponowanych ulic, nie kwalifikuje się do żadnego projektu. Oprócz tego, zarzuca radnym, że wiele terenów wskazanych przez radnych, nie ma uregulowanego stanu prawnego.

- W wykazie znalazły się tereny, które mają nieuregulowany stan prawny jak chociażby ulica Popiełuszki od zakrętu, aż do targowiska czy droga obok SM „Łęczycanka”.

Radny Jóźwiak uspokaja, zaznaczając, że dysponuje informacjami, z których wynika, że radni powiatowi wykazują wolę przekazania tych terenów.  

- Z moich informacji wynika, że wolą radnych powiatowych jest przekazanie tych terenów. Poza tym, burmistrz również wysłał pismo do starostwa w tej sprawie, więc nie rozumiem jego podejścia. Mając całość naszych działań na uwadze, postanowiliśmy włączyć te tereny do harmonogramu.

Burmistrz podkreśla, że traktuje tę listę jako wersję roboczą, przy której należy nanieść kilka poprawek, po których można przystąpić do prac.

- Po odpowiednich korektach i uwzględnieniu zarówno możliwości finansowych miasta jak i potrzeb mieszkańców innych części Łęczycy, można rozpocząć prace nad takim poważnym dokumentem.

Marek Jóźwiak dość sceptycznie podchodzi do słów burmistrza, mówiąc, że waga problemu nie jest równomierna z zaangażowaniem.

- Powtórzę jeszcze raz: ta lista została przygotowana, ponieważ to pan burmistrz wielokrotnie wspominał o potrzebie jej przygotowania. Dlatego teraz się trochę dziwię, ponieważ jeżeli ten dokument okazuje się aż tak istotny, to dlaczego burmistrz nie przedstawił własnej wizji, tylko zrzuca winę na radnych?

Krzysztof Lipiński ponownie podkreślił istotną rolę społeczeństwa, z którym całość decyzji powinna być skonsultowana. Ze swojej strony zaznaczył, że zrobi wszystko, aby doszło do konsultacji społecznych w tej sprawie.

- Uważam, że propozycja przed ostatecznym przyjęciem jej przez Radę Miejską powinna zostać skonsultowana z mieszkańcami. Będę o to zabiegał z cała stanowczością. Dopiero tak wypracowany przez radnych harmonogram będzie można uznać za postęp w projektowaniu zamierzeń samorządu miejskiego i realną propozycję działań na następne lata – zakończył.

Radni uważają słowa burmistrza za grę pod publiczkę i celowy atak w ich stronę, dodając, że nie zawsze burmistrz interesował się opinią mieszkańców.

- Konsultacje społeczne na ten moment wydają się być niezwykle ważne dla burmistrza. Jednak, przy remoncie dróg dojazdowych do ulicy Kaliskiej, nie był tak żywo zainteresowany opinią mieszkańców. Podobnie, jak w przypadku nieszczęsnego ronda – mówi Marek Jóźwiak – Nie uważam pomysłu budowy ronda za najlepsze rozwiązanie, jednak w styczniu ubiegłego roku, gdy burmistrz pisał do ZDW (Zarząd Dróg Wojewódzkich) pismo, w którym rezygnował z budowy ronda, na którą to zresztą inwestycję były zabezpieczone środki w budżecie Województwa Łódzkiego, nie widział potrzeby zapytania o to mieszkańców.

Jeden dokument, a jak się okazuje tak różne opinie. Poniżej przedstawiamy listę kolejności remontów ulic, chodników i miejsc postojowych w Łęczycy w latach 2016-2018, która wywołała żywą dyskusję:

1. ul. Broniewskiego,
2. ul. M. Konopnickiej między blokami 4, 6, 8, 10,
3. ul. Zachodnia między blokami 15, 19, 21,
4. ul. Belwederska między blokami 38 – 38d /przy Archiwum/,
5. Uregulowanie stanu prawnego drogi między ulicami M. Konopnickiej a Dominikańską przy SM „Łęczycanka" oraz jej remont,
6. Wykonanie drogi od szczytu bloku 5d na ul. Dworcowej, wzdłuż garaży i płotu przy Szkole Podstawowej nr 4,
7. ul. Osiedlowa,
8. ul. ZWM/od ul. Belwederskiej do ul. Bitwy nad Bzurą,
9. ul. Popiełuszki /do targu/,
10. ul. Dworzaczka,
11. Położenie kostki brukowej przy bloku 5e na ul. Dworcowej /teren PEC/,
12. Utwardzenie terenu pod miejsca postojowe przed blokiem 3a przy ul. Dworcowej od strony kortów,
13. Przejście dla pieszych za blokiem 85 przy ul. Belwederskiej w stronę zalewów

Generalne remonty ulic

1. Dalszy ciąg ul. Poznańskiej,
2. ul. M. Konopnickiej,
3. ul. Górnicza

Inne prace na terenie miasta

1. Montaż progów zwalniających:
- ul. J. Grodzkiej /przy placu zabaw/,
- ul. 18-Stycznia /przy fontannie/,
2 Zagospodarowanie terenu na ul. M. Konopnickiej między blokami 3 i 5 w porozumieniu za SM „Łęczycanka",
3. Jeden wspólny plac zabaw usytuowany przy LOK-u, dla północnej strony Łęczycy,
4. Montaż lamp oświetleniowych:
- ul. M. Konopnickiej /między blokami 6,8 i 8a/koło transformatora/,
- ul. Popiełuszki,
- ul. Pocztowa,
- ul. Belwederska/od Biedronki do stacji PKP/,
5. Wiaty śmietnikowe /pergole/:
- ul. M. Konopnickiej między blokami 4, a garażami,
- ul. M. Konopnickiej między blokami 6, 8 i 8a
- ul. Belwederska 38a
- ul. Belwederska 38e
- ul. Dworcowa
- ul. Ozorkowskie Przedmieście /między kortami, a Szkołą Podstawową nr 4/
6. Montaż nowych ławek w ciągu Al. Jana Pawła II.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE