Jak wyjaśnia dyrektor łódzkiego oddziału firmy Strabag Piotr Palmowski – opóźnienie spowodowane jest w głównej mierze przez przeciąganie się terminu zakończenia prowadzonych na terenie inwestycji ratowniczych prac archeologicznych i wydania przez skierniewicką Delegaturę Urzędu Ochrony Zabytków decyzji na kontynuację prac budowlanych.
- Kolejne opóźnienia miały spowodować opady deszczu uniemożliwiające prowadzenie prac ziemnych. 18 listopada Strabag wystąpił do Urzędu Miejskiego z kolejnym pismem o wyrażenie zgody na przesuniecie terminu zakończenia inwestycji na przyszły rok. W piśmie oprócz dotychczasowych trudności firma wskazuje na konieczność przerwania prac budowlanych na okres zimowy: „kontynuacja robót nie będzie możliwa z zachowaniem reżimów technologicznych w okresie zimowym” - informuje Jakub Pietkiewicz z Urzędu Miejskiego.
Władze miasta nie podjęły jeszcze decyzji czy przedstawione przez wykonawcę argumenty usprawiedliwiające opóźnienie należy uznać za zasadne.
- Przystępując do zadania wykonawca miał świadomość, że Łęczyca jednym z najstarszych miast naszego kraju i prace będą prowadzone na terenie, na którym potencjalnie można natrafić na przedmioty oraz resztki budowli o znaczeniu historycznym - dodaje Pietkiewicz. - Należy również podkreślić, że prace na ulicy Poznańskiej były okresowo prowadzone niezgodnie ze sztuką budowlaną. W związku z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców i osób prowadzących działalność na ulicy Poznańskiej burmistrz Łęczycy wielokrotnie interweniował u wykonawcy, zwracając uwagę na niewłaściwe zabezpieczenie terenu budowy i na niesatysfakcjonujące tempo prac.
Firma Strabag uzyskiwała również wsparcie władz miasta w rozmowach z Urzędem Ochrony Zabytków i nadzorującym jego prace Łódzkim Urzędem Wojewódzkim. Sprawę bada obecnie Zespół Radców Prawnych i Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego. W przypadku nieuznania argumentów wykonawcy Miasto naliczy karne odsetki za każdy dzień opóźnienia w terminowej realizacji zadania.
Realizowane przez firmę Strabag zadanie o wartości 1 178 961,03 zł brutto polega na przebudowie ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Kilińskiego oraz na przebudowie terenu parkingu i jezdni przy stacji paliw. Ta kompleksowa inwestycja obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni, chodników, zjazdów oraz zatok postojowych. Przebudowywana jest również sieć wodociągowa wraz z przyłączami oraz budowana kanalizacja deszczowa wraz z przykanalikami, wpustami ulicznymi i odwodnieniem liniowym.