Reklama

Rzadziej chodzimy do kościoła? Tak wynika ze statystyk

Opublikowano:
Autor:

Rzadziej chodzimy do kościoła? Tak wynika ze statystyk - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport za rok 2016, z którego wynika, że rzadziej chodzimy do kościoła i rzadziej przystępujemy do Komunii Świętej. W porównaniu z rokiem 2015 w całej Polsce odnotowano spadek o 3,1%.

Metodologia badań polega na ustaleniu dominicantes i comunicantes. Dominicantes oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących Komunię Świętą w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Ponieważ wśród osób uczestniczących w niedzielnej mszy św. jest zawsze grupa wiernych, którzy przystępują również do Komunii Świętej, jest możliwość ustalenia drugiego wskaźnika religijności: jest to liczba tych wiernych odniesiona do liczby zobowiązanych, co wyrażone w odsetkach daje wskaźnik communicantes.

Jeżeli chodzi o diecezję łowicką, do której należy znaczna część parafii z powiatu łęczyckiego, to wskaźnik dominicantes wyniósł 29,7%, natomiast comunicantes 15,2%, co jest jednym z gorszych wyników w Polsce, lecz nie odbiega od średniej. 

Drugą diecezją, do której należą parafie z powiatu łęczyckiego (np. w Świnicach Warckich) jest diecezja włocławska, która w zestawieniu wypada lepiej od łowickiej. Wskaźnik dominicantes wyniósł 35%, a comunicantes ponad 13%

Dla porównania, najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej – 66,9%, podobnie jak comunicantes – 25,3%.

Pełny wykres dotyczący wszystkich diecezji można obejrzeć TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE