Reklama

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. aresztowanego wójta

Opublikowano:
Autor:

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje ws. aresztowanego wójta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy w związku z ciągłym aresztowaniem wójta Zbigniewa W. nie są łamane prawa – nie tylko jego, ale i mieszkańców gminy. W tej sprawie wystosował pismo do śledczych.

Przypomnijmy, że Zbigniew W. został wybrany na wójta mimo tego, że kandydował z aresztu. Włodarz nie mógł jednak zostać zaprzysiężony, a jego obowiązki pełni Sebastian Zaborowski, wyznaczony przez premiera.

Jak podaje TVN24, Biuro Rzecznika Praw Obywatela ma wątpliwości, czy prokuratura nie naruszyła prawa Zbigniewa W. do jego konstytucyjnego, biernego prawa wyborczego. Jednocześnie RPO uważa, że prokuratorskie "nie" dla złożenia ślubowania przez wybranego samorządowca mogło naruszyć też czynne prawo wyborcze mieszkańców gminy.

– W tym kontekście należy również wskazać na niezmierne ważny art. 60 Konstytucji RP, który stanowi o prawie dostępu do służby publicznej obywateli polskich korzystających z pełni praw publicznych, na jednakowych zasadach – podkreśla Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo w sprawie wójta.

RPO poprosiło śledczych o wyjaśnienia, dlaczego prokuratura uniemożliwiła wójtowi Daszyny objęcie mandatu po reelekcji.

– Będę wdzięczny za odniesienie się do podniesionych w niniejszym piśmie wątpliwości Rzecznika dotyczących kwestii ograniczenia (...) konstytucyjnych praw obywatela – kończy pismo Biuro RPO.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE