Reklama

Sąd rejonowy w Łęczycy wzmocni swoją pozycję?

Opublikowano:
Autor:

Sąd rejonowy w Łęczycy wzmocni swoją pozycję? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Sąd rejonowy w Łęczycy przeżywał swoje wzloty i upadki. W pewnym momencie mówiło się nawet o jego likwidacji. Teraz pojawiła się szansa na to, że sąd rejonowy w Łęczycy nie będzie tylko funkcjonalny w znaczeniu administracyjnym, lecz pełnoprawny z własnym dyrektorem.Wczoraj w Zgierzu odbyły się wstępne konsultacje społeczne w tej sprawie. W spotkaniu brali udział przedstawiciele samorządów łęczyckich: starosta Wojciech Zdziarski, burmistrz Krzysztof Lipiński oraz wójt Jacek Rozogziński, burmistrz miasta Ozorków Jacek Socha, starosta zgierski Bogdan Jarota i prezes sądu rejonowego w Zgierzu Joanna Łakomska-Grzelak.Przedstawiciele wstępnie rozmawiali o możliwości przekazania spraw sądowych z terenu Ozorkowa, do Łęczycy. Powodem tego jest fakt, że powiat zgierski jest jednym z największych w Polsce, w wyniku czego zakres obowiązków sądu rejonowego w Zgierzu jest zbyt obszerny. Pojawił się więc zamysł „odciążenia” poprzez przekazanie spraw sądowych do Łęczycy.Pani prezes sądu rejonowego w Zgierzu Joanna Łakomska-Grzelak zaznacza jednak, że były to wstępne rozmowy.- Odbyły się wczoraj konsultacje społeczne społeczne, jednak, zaznaczam, były to tylko rozmowy. Pomysł ten spotkał się z poparciem samorządowców, ale przed nami długa droga.

Burmistrz Krzysztof Lipiński ma nadzieję na pozytywny rozwój sytuacji.

- Jest to informacja najlepsza, z informacji, jakie mogę przekazać Łęczycanom od kilku miesięcy. Ta informacja świadczy o tym, że Łęczyca jest i była, zawsze najważniejszym ośrodkiem administracyjnym tej części Polski, tej części województwa i dobrze jest, że te pewne funkcje administracyjne, w tym przypadku sądownicze, będą w Łęczycy wzmocnione. Samorząd w Łęczycy zrobi wszystko, żeby pomóc w różnego rodzaju sprawach organizacyjnych łęczyckiemu sądowi rejonowemu, w tym żeby w miarę bezproblemowo i szybko mógł przejąć wszystkie sprawy dotyczące gminy i miasta Ozorków – powiedział

Jeżeli pomysł ten uzyskałby najpierw poparcie w sądzie okręgowym w Łodzi, a następnie u ministra sprawiedliwości, który musi wyrazić zgodę, Krzysztof Lipiński chciałby zrobić następny krok, w celu ułatwienia zycia petentom i mieszkańcom.

- Myślę w pierwszej kolejności o tym, jeżeli minister sprawiedliwości podejmie stosowną decyzję o przejęciu kompetencji przez sąd łęczycki, abyśmy w pierwszej kolejności wyremontowali ulicę Marii Konopnickiej na odcinku pomiędzy ulicą Kaliską, a ulicą Belwederską, ponieważ te zmiany, o których mówimy, spowodują jeszcze większy ruch samochodowy w tej części Łęczycy. Trzeba będzie wybudować tak dużo parkingów, jak to będzie możliwe na tej krótkiej ulicy, jak i również złożyłem deklarację prezesowi łęczyckiego sądu rejonowego, że, jeżeli będzie tego chciał, to tak szybko, jak to będzie możliwe, poszukam w Łęczycy odpowiedniego mieszkania dla rodziny, która zamieszkuje w tej chwili budynek sądu rejonowego w Łęczycy po to, żeby sąd łęczycki miał większe możliwości lokalowe, które naprawdę będą potrzebne do obsłużenia większej liczby populacji województwa łódzkiego – zakończył.

Pozostaje więc czekać na rozwój sytuacji, o którym będziemy na bieżąco informować. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE