reklama

Sanepid ostrzega przed kleszczami

Opublikowano:
Autor:

Sanepid ostrzega przed kleszczami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościKleszcze są nosicielami bakterii i wirusów, które mogą wywołać wiele groźnych chorób. Najczęściej rejestrowane to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przypomina, aby przed wyjściem do lasu najlepiej założyć czapkę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Natomiast po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza w miejscach preferowanych przez kleszcze.Kleszcze budzą się do życia wczesną wiosną, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5–7 stopni C, i pozostają aktywne aż do późnej jesieni. Zamieszkują obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Poszukując żywicieli, wspinają się na rośliny, ale nie powyżej wysokości 1–1,5 m. Niewidoczne wiszą często na źdźbłach trawy i spodzie liści. Spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, a potem przemieszczają się tam, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona. 

Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Miejsca ciała najbardziej narażone na ich ukąszenia to głowa, uszy i zgięcia stawów. Ślina tych pajęczaków posiada właściwości znieczulające i dlatego też często nie jesteśmy świadomi ukąszenia.

Gdy wybieramy się do lasu, najlepiej założyć czapkę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Ciało i odzież można spryskać środkami odstraszającymi kleszcze, tzw. repelentami, dostępnymi w aptekach. Po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza w miejscach preferowanych przez kleszcze (uszy, doły pachowe i pachwinowe, zgięcia łokciowe i podkolanowe oraz fałdy skórne). Po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast go usunąć – ująć pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Nie powinniśmy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z usuwaniem tego pajęczaka, najlepiej zasięgnąć porady lekarza. 

Więcej informacji o kleszczach na stronie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej poświęconej kleszczowemu zapaleniu mózgu, organizowanej przez Fundację Aby żyć. Patronem honorowym tej kampanii jest Państwowa Inspekcja Sanitarna: http://szczepkleszcz.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo