Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Miejsca ciała najbardziej narażone na ich ukąszenia to głowa, uszy i zgięcia stawów. Ślina tych pajęczaków posiada właściwości znieczulające i dlatego też często nie jesteśmy świadomi ukąszenia.
Gdy wybieramy się do lasu, najlepiej założyć czapkę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Ciało i odzież można spryskać środkami odstraszającymi kleszcze, tzw. repelentami, dostępnymi w aptekach. Po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza w miejscach preferowanych przez kleszcze (uszy, doły pachowe i pachwinowe, zgięcia łokciowe i podkolanowe oraz fałdy skórne). Po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast go usunąć – ująć pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Nie powinniśmy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z usuwaniem tego pajęczaka, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
Więcej informacji o kleszczach na stronie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej poświęconej kleszczowemu zapaleniu mózgu, organizowanej przez Fundację Aby żyć. Patronem honorowym tej kampanii jest Państwowa Inspekcja Sanitarna: http://szczepkleszcz.pl.