Reklama

Reklama

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Parlamentarzyści z naszego okręgu komentują burzliwe głosowanie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Parlamentarzyści z naszego okręgu komentują burzliwe głosowanie - Zdjęcie główne

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Parlamentarzyści z naszego okręgu komentują burzliwe głosowanie | foto archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W środę wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. To jedna z najgorętszych i wzbudzających największe kontrowersje debat parlamentarnych w ostatnim czasie. W Sejmie głosowali również posłowie z naszego okręgu wyborczego. Teraz komentują ostatnie wydarzenia.

Reklama

Na początku przypomnijmy, co zmienia przegłosowana w Sejmie nowelizacja. Otóż na jej mocy firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą mogły sprawować bezpośredniej kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce.

- Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery – czytamy na portalu forsal.pl.

Jak głosowali parlamentarzyści z naszego okręgu wyborczego?

W głosowaniu udział wzięło 454 posłów – 228 było za nowelizacją ustawy, 216 przeciw, a 10 wstrzymało się.

Wśród głosujących „za” znaleźli się m.in. Tomasz Rzymkowski i Joanna Lichocka. Pochodzący z Kutna wiceminister edukacji i nauki stwierdził w wywiadzie dla TVP 1, że wbrew słowom opozycji ta nowelizacja to szansa na dorównanie standardom Europy Zachodniej.

- Czy powiedziano im, że jest to dorównanie do standardów Europy Zachodniej, jeśli chodzi o udział w kapitale zakładowym danego podmiotu prowadzącego działalność medialną, czy powiedziano im, że jest to próba likwidacji, zniszczenia podmiotu, prowadzonego przez kapitał amerykański? Bo jeśli tę drugą opcję im przedstawiono, to po prostu wprowadzono ich w błąd – mówił Rzymkowski.

Jedynka PiS z naszego okręgu, Joanna Lichocka, z kolei napisała na Twitterze, że: „Nowela ustawy medialnej ma uszczelnić prawo a nie „niszczyć” jakiekolwiek media”. Skomentowała także, iż „sprowadzanie dyskusji o ustawie medialnej do interesów jednej korporacji jest nieporozumieniem".

Całkowicie inne stanowisko w sprawie zajmują politycy opozycji. Kutnowska posłanka Lewicy, Paulina Matysiak, zaznaczyła na Facebooku, że dotychczasowa forma ustawy zapewnia wystarczające bezpieczeństwo medialne, a żadne zmiany nie są w niej potrzebne.

- Niestety, obiegowa nazwa lexTVN dokładnie oddaje intencje PiS - to ustawa napisana, żeby przejąć konkretną stację. Nie ma na to mojej zgody. Dlatego posłowie i posłanki Razem zagłosują przeciw – pisze Matysiak.

W podobnym tonie wypowiada się dobrze znany mieszkańcom Dariusz Joński.

- Gdyby niezależne od PiS media nie informowały o naszych kontrolach poselskich, Polacy nie dowiedzieliby się o pisowskich geszeftach i aferach, które z rządem PiS robił handlarz broni, instruktor narciarstwa, sprzedawca oscypków itd.  #WolneMedia – czytamy na Twitterze Jońskiego.

O tym, co dalej z ustawą i jak postąpi TVN dowiemy się zapewne niedługo. Zarząd stacji już zaapelował do Senatu i Prezydenta RP o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Wiadome jest jedynie to, że kontrowersje jeszcze długo nie ucichną, a politycy i opinia publiczna nadal będą toczyć zacięte dyskusje w tej sprawie.

 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE