Reklama

Skarga oddalona. Uchwała o nieudzieleniu absolutorium ważna

Opublikowano:
Autor:

Skarga oddalona. Uchwała o nieudzieleniu absolutorium ważna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Czas rozwiewa coraz więcej wątpliwości. Znamy już osobę pełniącą obowiązki burmistrza, a wiemy już także, że uchwała podjęta przez radę o nieudzieleniu absolutorium Krzysztofowi Lipińskiemu pozostaje w mocy. Przypomnijmy, że w ostatni dzień czerwca, podczas wznowionej sesji, radni głosowali za nieudzieleniem absolutorium burmistrzowi. Taki wniosek złożyła komisja rewizyjna. Głosami 9 za i 3 przeciw podjęto uchwałę, jednak co do decyzji rajców niektórzy mieli wątpliwości. Dotyczyły one przede wszystkim tego, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok. Ponadto, zarzucano radnym, że ci subiektywnie podchodzą do tematu. Nie brakowało spekulacji, że uchwała zostanie uchylona.Tak się jednak nie stało, a potwierdził to przewodniczący Paweł Kulesza, który wczoraj był w Łodzi.

- Wczoraj odbyło się posiedzenie składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej,  na którym to składałem wyjaśnienia. Sprawa została umorzona i wszystkie zarzuty zawarte we wniosku o wszczęcie postępowania nadzorczego zostały oddalone. W ten sposób uchwała o nieudzieleniu absolutorium jest uchwałą ważną i obowiązującą – powiedział Kulesza.

Co ciekawe, przewodniczący w swojej wypowiedzi mówił o „wniosku o wszczęcie postępowania nadzorczego” nad uchwałą. Jak się okazuje, taki wniosek został złożony przez Krzysztofa Urbańskiego doradcę burmistrza ds. inwestycji. 

Paweł Kulesza zwraca uwagę na fakt, że pismo zostało wysłane na urzędowym dokumencie, w którym autor pisze o sobie jako mieszkaniec i doradca burmistrza. Jak mówi przewodniczący, Krzysztof Urbański nie miał do tego uprawnień, aby korzystać z pism urzędowych. 

- Zastanawiające jest to, że skarga, która została skierowana do Regionalnej Izby Obrachunkowej została podpisana przez osobę do tego nieuprawnioną, przez Krzysztofa Urbańskiego, doradcę burmistrza ds. inwestycji. Z treści wynika, że składa je również jako mieszkaniec. Ma do tego prawo, wysłać prywatne pismo jako mieszkaniec. Przysługuje mu dostęp do informacji publicznej, ale po uprzednim wypełnieniu wniosku o udzielenie takiej informacji. Nie może sobie ot tak przychodzić i wyciągać z szafy dokumenty – mówi Kulesza. 

Przewodniczący dodaje także, że według jego ustaleń sekretarz Ewa Lewińska posiadała wiedzę o tym, że takie pismo zostało wysłane z urzędu. 

- Z ustaleń jakie udało mi się poczynić o tym piśmie wiedziała pani sekretarz Ewa Lewińska, która odmówiła podpisania tego pisma, ale o fakcie wysłania go nie poinformowała żadnego z organów uchwałodawczych.

Jak do całej sytuacji odnosi się sam Krzysztof Urbański? Jak mówi, nie zgadza się z opinią przewodniczącego i jest zaskoczony decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

- Dokumenty wytworzone przez Regionalną Izbę Obrachunkową, przez radę miasta, w tym komisję rewizyjną są dokumentami jawnymi. Dostęp do nich ma każdy obywatel miasta, bez względu na to czy jest pracownikiem urzędu czy nie. W mojej ocenie pan przewodniczący się myli – mówi Urbański – Jestem zaskoczony tym, że RIO oddaliła mój wniosek o podważenie podjętej uchwały o nieudzieleniu absolutorium, gdyż w ten sam sposób zaprzeczyli swoim wcześniejszym opiniom, które jednoznacznie wskazywały na błędne i niezgodne z zasadami opiniowania komisji z wykonania budżetu przez burmistrza miasta za 2016 rok – powiedział. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE