reklama

Skutki upałów mogą być tragiczne

Opublikowano:
Autor:

Skutki upałów mogą być tragiczne  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościŁęczycka policja przypomina, że wysoka temperatura może być niebezpieczna zarówno dla małych dzieci, jak osób chorych i w podeszłym wieku. Dlatego te osoby powinny unikać przebywania na otwartym terenie w godzinach południowych, kiedy temperatura jest najwyższa, a aktywność słońca największa. Jeśli musimy przebywać na nasłonecznionym terenie należy mieć ze sobą zapas wody do picia.Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni mogą być bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby kategorycznie nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej.

Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie mają siły, aby krzyczeć. Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować.

Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na nasza obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE