Reklama

Reklama

"Śmieci mniej" w regionie

Opublikowano: pon, 30 maj 2016 13:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Stemplewie w bieżącym roku szkolnym, zrealizowany został projekt z zakresu edukacji ekologicznej „Litter Less – Śmieci mniej! 2015/2016”.Projekt ten wpisany jest w międzynarodową akcję „Litter Less Campaign”, która  realizowana jest w 31 krajach na całym świecie, przy wsparciu Foundation for Enviromental  Education oraz Wrigley Company Foundation. W Polsce koordynatorem tego projektu jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa.  Głównym celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na problem śmiecenia i widoczności śmieci w naszym najbliższym otoczeniu. W projekcie uczestniczą szkoły, przedszkola, placówki, które są zarejestrowane w Programie Szkół dla Ekorozwoju i posiadają certyfikat Zielonej Flagi.

Reklama

W ramach tego projektu, w Ośrodku w Stemplewie zaplanowano szereg działań ekologicznych, które zostały zaakceptowane przez organizatorów. Na ich realizację Ośrodek otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 400 USD oraz jako jedna z 6 placówek w kraju, dodatkowe środki finansowe w wysokości 300 USD na organizację jednego z działań - Lokalnego Dnia Akcji na terenie gminy Świnice Warckie.

Lokalny Dzień Akcji został przeprowadzony na terenie Świnic Warckich w dniu 22 maja podczas Festynu rodzinnego „Trzeźwo, zdrowo i wesoło” organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Stemplewie  przygotował i poprowadził warsztaty z upcyklingu dla dzieci, młodzieży i mieszkańców gminy Świnice Warckie pod hasłem „Bądź EKO - buduj społeczeństwo Recyklingu”. Upcykling - to forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce – więc w ramach warsztatów przygotowano:

-  wykonywanie kwiatów z rolek po papierze toaletowym i koszyczki z gazet,

- ozdabianie puszek, słoików i innych opakowań metodą decoupage,

- tworzenie rozmaitości z plastikowych butelek,

- ozdabianie ekologicznych toreb.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy chętnie uczyli się nowych umiejętności, a własnoręcznie pomalowane torby ekologiczne, mogli zabrać ze sobą do domu. Najmłodsi uczestnicy festynu na stoisku przygotowanym przez Ośrodek w Stemplewie, korzystali z gier i zabaw o tematyce segregacji odpadów oraz układali tematyczne puzzle.

Oprócz warsztatów, w ramach programu Litter Less – Śmieci mniej, zorganizowano również zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych telefonów komórkowych, baterii i kartridży.  W zamian za „śmieci” pracownicy Ośrodka rozdawali drzewka świerka, buka i sadzonki tui. Ośrodek w Stemplewie w tym działaniu został wsparty przez Nadleśnictwo Turek, które przekazało sadzonki drzewek świerka oraz Nadleśnictwo Poddębice, które przekazało sadzonki buka.  Tuje zostały zakupione ze środków projektu. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury za umożliwienie nam przeprowadzenia działań ekologicznych dla środowiska lokalnego podczas swojej imprezy.

W tym dniu nastąpiło także podsumowanie projektu „Litter Less – Śmieci mniej! 2015/2016”, wręczenie nagród uczniom ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Świnicach Warckich, którzy również uczestniczyli w jego realizacji, wykonując prace plastyczne na temat „Jak prawidłowo postępować z odpadami, by na terenie naszej gminy było czysto” oraz przeprowadzili akcję sprzątania okolicy podczas Światowego Dnia Ziemi. Z prac plastycznych dzieci była zorganizowana wystawa i mogli oglądać ją wszyscy uczestnicy festynu.

Działania przeprowadzone w ramach projektu, miały uświadomić mieszkańcom gminy Świnice Warckie jak prawidłowo postępować z odpadami. Cieszymy się, że z naszych warsztatów korzystało dużo dzieci i młodzieży oraz że mogliśmy rozdać tak dużo sadzonek drzewek i tui. Mamy nadzieję, że zamierzony cel udało nam się osiągnąć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.