Reklama

Spór w Daszynie. „W krótkim czasie zostaniemy bez majątku”

Opublikowano:
Autor:

Spór w Daszynie. „W krótkim czasie zostaniemy bez majątku” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Ostatnia sesja rady gminy w Daszynie (13 lipca) przyniosła ze sobą niezwykle żywą dyskusję między radnymi. Punktem spornym okazała się być uchwała, która mówi o wyrażeniu zgody na poddanie się egzekucji w trybie art. 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Oznacza to, że gmina poddaje się egzekucji w formie aktu notarialnego i będzie to służyło zabezpieczeniu umowy na kredyt w rachunku bieżącym z Bankiem Spółdzielczym w Grabowie do kwoty 850 tys. zł.Zdaniem radnego Tadeusza Dymnego, uchwała powinna być odrzucona ze względu na złą sytuację finansową gminy i o to apelował do radnych podczas sesji, dodając, że żądanie zabezpieczenia kredytu stosowane jest w przypadku wątpliwości, czy kredytobiorca odda pieniądze.- Zadłużenie Gminy Daszyna na koniec 2015 roku to ponad 18 milionów złotych , co stanowi około 103% wykonanych dochodów 2015 roku. W  bieżącym  2016 roku, od obsługi tych zobowiązań trzeba będzie zapłacić  około 730 tysięcy złotych samych odsetek, to ogromne obciążenie.  W tej sytuacji branie kolejnych kredytów i zabezpieczanie ich majątkiem, może doprowadzić do tego, że w krótkim czasie zostaniemy bez majątku, a z ogromnym długiem – mówił radny. 

W podobnym tonie wypowiadał się również radny Henryk Dąbrowski. Jego wątpliwości budził brak informacji ze strony wójta na temat nieruchomości, które miałyby podlegać egzekucji w przypadku niespłacenia długu.

Głosami 9 za, 5 przeciw i jednym wstrzymanym ostatecznie podjęto uchwałę. Wójt Zbigniew Wojtera zachowuje spokój, wyjaśniając, że są to normalne procedury, a obawy radnych są bezzasadne.

- Tego typu zabezpieczenia kredytu są standardowym wymogiem banku w stosunku do wszystkich kredytobiorców – wyjaśnił wójt. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE