Reklama

Reklama

Spotkanie wspomnieniowe o Harcerstwie Łęczyckim

Opublikowano: pon, 25 wrz 2017 12:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 21 września 2017 r., w Oddziale Łęczyckim Archiwum Państwowego w Płocku odbyła się kolejna, interesująca prelekcja związana z historią naszego miasta. Tematem spotkania, a jednocześnie motywem do wspomnień były losy harcerstwa w nadbzurzańskim grodzie. Dzięki pomocy i przy współudziale Towarzystwa Naukowego Płockiego Oddział w Łęczycy możliwość zaprezentowania się mieli zaproszeni goście. 

Reklama

W imieniu Mirosława Pisarkiewicza, znanego lokalnego regionalisty i autora wielu historycznych publikacji oraz kilku tomików poezji, prace jego autorstwa - „Początki Ruchu Skautowego i Harcerstwa w Łęczycy” przedstawiła Pani Wicestarosta Krystyna Pawlak. 

Konspiracyjną działalność od czasów kampanii wrześniowej ‘39 roku do zakończenia wojny zrelacjonował Prezes Stowarzyszenia TNP O/Łęczyca Pan Bolesław Solarski. Natomiast druh Bolesław Majewski z Komendy Chorągwi w Łodzi, specjalizujący się tradycjami harcerskim przybliżył zebranym losy Harcerstwa Polskiego po 1945 roku na tle jakże znaczących dziejów łęczyckich struktur ZHP. Wśród uczestników czwartkowego spotkania znaleźli się w większości dawni instruktorzy, członkowie i przyjaciele związani z Hufcem Łęczyca. 

Nie zabrakło na spotkaniu młodzieży, która mogła dowiedzieć się wielu nieznanych historii od bezpośrednich świadków tych wydarzeń. Znakomitym przykładem mógł być Honorowy Obywatel Miasta Łęczyca Pan Wiktoryn Grąbczewski, który z pogodą ducha opowiadał o swoich harcerskich losach, w jakże trudnych wojennych czasach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.