Reklama

Reklama

Spotkanie z Mirosławem Nizio

Opublikowano: 18 grudnia 2015 11:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Wczoraj o godzinie 17 w Ratuszu Miejskim w Łęczycy odbyło się spotkanie łęczyckich samorządowców, pracowników urzędu miasta i mediów z zespołem Nizio Design International, który opracowuje koncepcję rewitalizacji obszarów miejskich. Na spotkaniu obecny był także założyciel firmy Mirosław Nizio.Spotkanie miało być swego rodzaju dyskusją w sprawie tego, co do tej pory udało się zrobić firmie. Pracownicy Nizio Design International mieli możliwość przedstawienia wstępnych projektów dotyczących rewitalizacji wskazanego obszaru miasta.Burmistrz Krzysztof Lipiński po przywitaniu zebranych i przedstawieniu planu spotkania oddał głos właścicielowi Mirosławowi Nizio, który mógł przybliżyć dotychczasową historię firmy i jej osiągnięcia. Firma projektowała między innymi ekspozycję i realizowała wystawę główną w Muzeum Historii Żydów Polskich, współtworzyła projekt Muzeum Powstania Warszawskiego, zdobyła I nagrodę w konkursie za koncepcję architektoniczną Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu w Markowej.

Reklama

Jednak najbliższym „duchowo” projektem, o czym mówił sam Mirosław Nizio, jest Park Rekreacyjno-Edukacyjny „Zoom natury” w Janowie Lubelskim, który otrzymuje wiele nagród za odpowiednie wykorzystanie Funduszy Unijnych.

Mirosław Nizio wyjaśniał, że firmie, pod pojęciem „rewitalizacja” zależy nie tylko na odnowieniu architektonicznym, lecz także społecznym, co idzie w myśl Ustawy o Rewitalizacji, która ostatnio naniosła sporo poprawek pod tym pojęciem.

Przedstawiciele firmy następnie przeszli do prezentacji dotychczasowej koncepcji. Firma zbadała 1041 ankiet, wśród których najwięcej głosów otrzymał typ rewitalizacji zalewu miejskiego (600 głosów). Socjolodzy badali na określonej grupie warunki, jakie zdaniem badanych, należy poprawić w Łęczycy. Najczęstszą odpowiedzą było: stworzenie nowych miejsc pracy.

Kolejną fazą było badanie tożsamości miasta, na które składały się złożone analizy: analiza chronologiczna powstawania zabudowy, analiza funkcji zabudowy, jak i funkcji komunikacji, opracowywała główne wejścia na badany teren (zalew miejski), badała ważniejsze punkty i osie widokowe, a także kluczowe sylwety krajobrazowe.

Pracownicy zajęli się także budowaniem nowej logiki miasta dla nowych funkcji i potrzeb, gdzie wyobdrębinili 6 terenów wokół zalewu, które mogłby być wykorzystane jako tereny inwestycyjne, tereny rekreacyjne, tereny geoturystyczne.

Jeżeli chodzi o rekreację, przy zalewie miejskim, padło mnóstwo propozycji zagospodarowania terenu, począwszy od wieży widokowej, plaży, skansenu wędkarskiego, waterboardingu, muzeum kolejki wąskotorowej, terenów zielonych w postaci minihałd i błoni, a skończywszy na małym kompleksie owocowo-warzywnym.

Radni w związku z przedstawioną wstępną koncepcją mieli mnostwo pytań. Przewodniczący Paweł Kulesza spytał o to, czy firma brała pod uwagę ewentualność braku zalewu, w którym wody jesr coraz mniej. Radny Wojciech Wojciechowski pytał o cel ankiety, pytania do niej układane i o to, czy ankietę pracownicy firmy uważają za miarodajną. Okazało się, że taka ankieta jest wymagana przez Ministerstwo, natomiast sami pracownicy nadal będą kontynuowali badania od stycznia nowego roku. Padło również pytanie o koszta takiego przedsięwzięcia, jednak, z racji tego, że jest to wstępna koncepcja, ciężko oszacować koszta, które mogą składać się z wielu rzeczy, między innymi materiałów, czy samych zmian w dalszych koncepcjach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.