Reklama

„Sprawy nie zostawimy w ten sposób” – magistrat komentuje rozstrzygnięcie konkursu

Opublikowano:
Autor:

„Sprawy nie zostawimy w ten sposób” – magistrat komentuje rozstrzygnięcie konkursu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Jak poinformowaliśmy rano, Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wyniki II etapu konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. Łęczyca, która brała udział w tym konkursie nie załapała się do pierwszej 20-tki, w związku z czym nie otrzyma dofinansowania na realizację projektu rewitalizacji zalewów miejskich.Wśród mieszkańców mogła zapanować obawa, że może nie dojść do rewitalizacji zalewów. Jakub Pietkiewicz pełnomocnik burmistrza zapewnia, że miasto stara się pozyskać środki z innych źródeł na ten cel.- W związku ze wstępnym rozstrzygnięciem etapu II konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast informuję, że Rewitalizacja Łęczycy nie jest w żadnym stopniu zagrożona. Środki pochodzące z tego konkursu to tylko jedno z możliwych źródeł finansowania, które brane były pod uwagę. Cały czas staramy się pozyskać również inne środki na Rewitalizację Łęczycy. Kończymy przygotowywać wniosek do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Również i z tych środków będzie możliwe sfinansowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej dla podejmowanych w ramach rewitalizacji działań inwestycyjnych.

Niepokojąca jest również pozycja, którą zajął projekt opracowany przez magistrat. Na 57 pozycji zajął on 55 miejsce, zdobywając zaledwie 281 punktów. 20 miejsce, czyli ostatnie gwarantujące przyznanie środków zajęła gmina Opole Lubelskie zdobywając 480 punktów. To prawie 200 punktów różnicy.

- Oczywiście zaskoczeniem jest dla nas ostateczna punktacja jaką uzyskał łęczycki wniosek. Stoi to w dużej sprzeczności z pierwotną pozytywną oceną Ministerstwa. Zajęliśmy wysokie 33 miejsce spośród 250 wniosków. Było wiadomo że magistrackie służby dobrze przygotowały wniosek i był on bardzo pozytywnie oceniony. Dziś nieoczekiwanie spadliśmy na 55 pozycję. To dość dziwne. Sprawy nie zostawimy w ten sposób – mówi Jakub Pietkiewicz - Wystąpimy o kartę oceny projektu. Zwrócimy się po opinie do ekspertów. Będziemy się odwoływać od decyzji komisji konkursowej. Niezależnie od tego będziemy analizować obszary w których zabrakło nam punktów by w przyszłości tak zmodyfikować projekt by uzyskiwał lepsze notowania.

Jakub Pietkiewicz zapewnia również, że urząd miasta się nie poddaje i w najbliższym czasie planuje utworzenie Gminnego Programu Rewitalizacyjnego. Do programu zostaną naniesione sugestie dane przez mieszkańców.

- Również proces przygotowania koncepcji rewitalizacji naszego miasta nie zostaje zatrzymany. W najbliższym czasie na bazie przygotowanej przez firmę Nizio Design powstanie Gminny Program Rewitalizacyjny. Ta koncepcja jak i powstające na jej bazie dokumenty strategiczne są niezbędne przy dalszym pozyskiwaniu środków unijnych na rewitalizację. Będzie on zawierał większość sugestii przekazanych przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych. Warto zwrócić bowiem uwagę, że podczas przygotowywania koncepcji rewitalizacji udało nam się nawiązać dialog z mieszkańcami miasta – to niewątpliwa korzyść już płynąca z podjętych działań. Na bazie współpracy z mieszkańcami będzie budowany proces podejmowania decyzji w najważniejszych dla miasta obszarach.

Projekt rewitalizacji ma zostać poddany lekkiej modyfikacji. Jednak, jak zaznacza Pietkiewicz, pozwoli to na ujrzenie pierwszych efektów jeszcze w trakcie tej kadencji.

- Również w oparciu o uwagi mieszkańców i sugestie radnych miejskich zmodyfikowany został nieco projekt z którym wystąpimy w najbliższym konkursie. Nieco uproszczona i mniej kompleksowa rewitalizacja naszego miasta pozwoli uzyskać nam pierwsze widoczne efekty jeszcze w tej kadencji. Takie są oczekiwania mieszkańców i radnych miejskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE