reklama

Szesnastolatek w obliczu decyzji – debata w gimnazjum

Opublikowano:
Autor:

Szesnastolatek w obliczu decyzji – debata w gimnazjum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościCzy szesnastolatek powinien mieć prawo do udziału w wyborach? Dlaczego akurat wiek 18 lat został ustalony jako pełnoletność? Czy powinno się to zmienić? Dlaczego? Na te i wiele innych pytań spróbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty w Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej.Dnia 29.04.2015r. w Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Topoli Królewskiej odbyła się debata na temat: „Czy szesnastolatek powinien mieć prawo do głosowania?”. Wzięli w niej udział przedstawiciele każdej z klas oraz zaproszeni nauczyciele. Środowe spotkanie podzielone zostało na dwie części.

Pierwsza część polegała na pracy w czterech zespołach (uczestnicy debaty losowali przed wejściem do sali konferencyjnej karteczkę z numerem grupy). Każdy zespół musiał najpierw stworzyć portret „wzorowego szesnastolatka”. Następnie każda z grup zaprezentowała efekt swojej pracy. „Wzorowy szesnastolatek” posiada według nich cechy takie, jak: uczciwość, odpowiedzialność, kreatywność, przedsiębiorczość…Wszystkie zespoły poradziły sobie świetnie z zadaniem i mogliśmy przejść do kolejnego. Polegało ono na wybraniu z podanych praw nastolatka tych, które grupy uznały za słuszne.

Kiedy omówiono już poprzednie zadanie, rozpoczęto drugą część spotkania. Miała ona charakter debaty oksfordzkiej. Uczestnicy debaty musieli zdecydować, czy są za tym, aby szesnastolatkowie mieli prawa wyborcze, czy też są temu przeciwni. Kiedy jedna ze stron podawała odpowiednie argumenty, druga musiała odpowiedzieć na nie swoimi. Oczywiście starano się debatować kulturalnie, a co za tym idzie – słuchać opinii innych.

Po wymienieniu się swoimi poglądami na dane tematy uczestnicy mogli zmienić swoje zdanie. Znaczna część osób zdecydowała się przejść za stronę „przeciw”. Oznacza to, że argumenty tej strony były dla niektórych bardzo przekonujące. Na koniec podsumowaliśmy debatę, formułując kilka ważnych wniosków. Zaprosiliśmy także licznie zgromadzonych uczniów do udziału w szkolnych wyborach prezydenckich. Jesteśmy pewni, że frekwencja będzie przynajmniej zadowalająca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE