Reklama

Tum i Łęczyca w Kanonie Miejsc Historycznych!

Opublikowano:
Autor:

Tum i Łęczyca w Kanonie Miejsc Historycznych! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności 23 czerwca w Starej Oranżerii Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało Kanon Miejsc Historycznych. Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów zakłada utworzenie listy zabytków przedstawiających historię Polski i jej złożone dziedzictwo.W prestiżowym gronie 41 miejsc związanych z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach Polski znalazł się Tum pod Łęczycą. W spotkaniu inaugurującym projekt wzięli udział przedstawiciele Archikolegiaty w Tumie oraz Muzeum w Łęczycy.

Kanon Miejsc Historycznych to projekt edukacyjny, przedstawiający miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa. Kanon ma za zadanie promować wyjątkowe miejsca o szczególnym znaczeniu dla świadomości zbiorowej dla całego społeczeństwa.

- Są tam miejsca bardzo ważne dla naszej historii, ale nie aż tak ważne w naszej świadomości. Tum, koło Łęczycy, zamek w Krośnie... One nie są znane w takim obiegu potocznym, nie są znane nawet części historyków, którzy zajmują się tą historią państwa z punktu widzenia narodu. Natomiast nie wnikają w historię regionalną. Zaletą tego kanonu jest wyciągnięcie miejsc, które znane są środowisku lokalnemu i regionalnemu, natomiast niekoniecznie w takim ujęciu powszechnym, ogólnopolskim – mówił dr. hab. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, w wywiadzie udzielonym Radiowej Dwójce

Dyrektor Muzeum w Łęczycy Andrzej Borucki nie krył zadowolenia z faktu, że zarówno Łęczyca, jak i Tum znalazły się tak zaszczytnym gronie.

- Fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani, wymienieni w tej elitarnej czterdziestce najważniejszych miejsc dla historii i kultury Polski stawia nas wobec pewnych zobowiązań, cieszy nas i zachęca do dalszej pracy muzealnej propagującej historię i kulturę naszego regionu. Świadczy to również o tym, że jesteśmy dostrzegani przez placówki ministerialne, które doceniły naszą pracę pomimo, że, uważam i chylę czoła, przed innymi, wspaniałymi placówkami muzealnymi w Polsce, które również zasługują na to, aby do tego grona się dostać. Z tego, co wiem, ta lista będzie poszerzana, natomiast my znaleźliśmy się już w tej pierwszej czterdziestce, być może na czterdziestym pierwszym miejscu, ale jest to znakomity wynik, z czego bardzo się cieszymy. Myślę, że wszyscy łęczycanie mogą się uśmiechnąć z zadowolenia z tego powodu - powiedział dyrektor. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE