Reklama

Reklama

Tum Jest czyli wierni oddają hołd św. Wojciechowi

Opublikowano: pon, 1 maj 2017 15:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Trudno zliczyć wszystkie atrakcje, które przygotowali organizatorzy II spotkania Tum Jest. Punktualnie o godz. 10.30 wystartowały wydarzenia o charakterze historycznym, natomiast dwie godziny później odbyła się msza święta, której przewodził ks. Bp. Andrzej Dziuba.

Reklama

Hasłem tegorocznego spotkania jest „Wojciech - święty świadek Ewangelii”. Warto przypomnieć w tym roku mija 1020 r. śmierci świętego, który krzewił na ziemiach słowiańskich wiarę w Chrystusa, za co zginał śmiercią męczeńską.

Na spotkanie zjechali wierni z całej diecezji łowickiej. Ponad to w uroczystościach brali udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy motocykliści. Nie zabrakło kramów regionalnych z jadłem swojskim, wspólnego plenerowego gotowania żuru połączonego z degustacją.

Odbyła się także uroczysta msza święta. W jej trakcie każdy wierny otrzymał grudę soli z kopalni w Kłodawie, na pamiątkę swojej obecności w Tumie. Sól ma symbolizować świeżość i niezepsucie, młodość i wiarę.

- Jesteśmy na świętej ziemi. Ta ziemia jest godna szacunku. Tradycję kultu w Tumie chcemy przekazać kolejnym pokoleniem, chcemy ją pielęgnować. To przede wszystkim tradycja wiary, zbudowanej na ziarnie rzuconym w ziemię i obumarło. Niektórym się wydawało, że grób, straże, zatoczony kamień rozwiążą problem. A tymczasem to ziarno wydało swój plon, obfite owoce – mówił w trakcie kazania ks. Bp. Andrzej Dziuba.

W programie dzisiejszych uroczystości znalazły się także m.in. zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, odmówienie litanii do św. Wojciecha, przygotowanie do obchodów 100. objawień Fatimskich, konferencja pt.: „Wojciech – święty świadek Ewangelii”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.