Reklama

Tum jest – zaproszenie na uroczystości pierwszomajowe w Tumie

Opublikowano:
Autor:

Tum jest – zaproszenie na uroczystości pierwszomajowe w Tumie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Ksiądz Piotr Nowak serdecznie zaprasza na uroczystości przygotowane z okazji 855-lecia konsekracji Archikolegiaty w Tumie, obchody 1050-lecia Chrztu Polski, odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu i zawierzenie świętemu Wojciechowi, które odbędą się 1 maja w Tumie.Program spotkania:10.00 - otwarta recepcja przyjeżdżających grup,11.30 - zawiązanie wspólnoty,11.40 – konferencja pt.: „Wojciech – święty człowiek, mocny wiarą!” – głosi ks. bp Wojciech Osial - bp pomocniczy diecezji łowickiej,12.00 - Anioł Pański, wprowadzenie relikwii,12.30 - uroczysta dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem J.E ks. Bp Andrzeja F. Dziuby – ordynariusz diecezji łowickiej,  homilia: J.E ks. Bp Andrzej F. Dziuba, po homilii odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych,14.15 - poczęstunek,15.00 - koronka do Bożego Miłosierdzia – prowadzą „Siewcy Lednicy”,15.15 - zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, słowo wygłosi: o. Rafał Dudek OSB – benedyktyn ze Starego Krakowa,15.40 – „duchowe” przejście przez drzwi świątyni archikolegiaty  z okazji 855-lecia konsekracji; rozdanie pamiątek /każdy dostanie: krzyż św. Wojciecha, pamiątkę odnowienia chrztu/.Zapraszamy również do lektury tekstu przygotowanego przez ks. Piotra Nowaka, w którym zawarte są rozważania związane z nadchodzącymi rocznicami i uroczystościami:

- Co zmieniło się w ciągu minionych 855 lat? W zasadzie wszystko, z wyjątkiem wiary do Jezusa Chrystusa. I to jest ta siła przewodnia, która pozwala człowiekowi dalej żyć i umacniać swoje jestestwo. Trzeba też dorosnąć do tego, aby na nowo odczytać chrzest. Wiara nie jest jednorazowa. Ktokolwiek tu przybywa, dotyka kolebki polskości, czegoś niepowtarzalnego. I w tym czasie jubileuszu chcemy podziękować naszym przodkom, którzy na polach, w pustej przestrzeni wybudowali taką okazałą świątynię. Można powiedzieć na takim wygwizdowie. Nie wiemy dlaczego akurat wtedy, i dlaczego tu. to miejsce jest wspaniałym świadectwem wiary naszych przodków. Świątynia jest świadectwem naszej historii i naszej wiary. Z tego rodzi się niesamowite wrażenie.

A będąc w środku, człowiek czuje się jakoś mistycznie. Trzeba niemal oddychać atmosferą tej dwunastowiecznej budowli. W tych murach trzeba posiedzieć cały dzień, wyobrażając sobie ludzi, którzy wieki temu znajdowali się dokładnie w tym miejscu co ja. 1 maja 2016 r., odbędzie się zjazd Wojciechów, mężczyzn, którzy noszą z Chrztu świętego imię „Wojciech”. I każdy otrzyma replikę krzyża św. Wojciecha. Powstanie wioska średniowieczna, gotowanie wielkiego gara zupy korzennej. Będą ciastka wojcieszki. Można będzie nabyć sakwę tumską i kubek – odnaleziony w grodzisku- w trakcie prac archeologicznych. Będzie jarmark, który połączy ze sobą tradycję i współczesność oraz regionalne wyroby. Goście tumscy będą mogli wziąć udział w spotkaniach, podczas których spróbują wypleść własny koszyk, ulepić garnek czy zrobić… coś z niczego.  Można będzie uczestniczyć w Zlocie Pojazdów Zabytkowych przy archikolegiacie, lub zjeździe motocykli. A jak nie ma się pojazdów, to zawsze zostają nogi, czyli Mila Tumska - 1050 m. Nieważne, czy będzie wiał wiatr, padał deszcz czy świeciło słońce. To krótki odcinek, ale za to jaki urokliwy. Biegniesz, po płaskim obszarze Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej i już z daleka widać ciężkie i masywne mury archikolegiaty.

ks. Piotr Nowak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE