Reklama

Reklama

Uczniowie z „Grodzkiej” obchodzili święto swojej patronki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 18 gru 2017 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności “Każden ogień swój zapala, każden swoją świętość święci...” - cytat pochodzący z dramatu Wesele wszechstronnego polskiego artysty - Stanisława Wyspiańskiego, był mottem tegorocznych obchodów Święta Patrona Szkoły, które odbyły się w środę 13 grudnia 2017 roku. Jadwiga Grodzka to postać, którą zna każdy mieszkaniec Łęczycy. Była ona nauczycielką języka polskiego i francuskiego, propagatorką i miłośniczką folkloru Ziemi Łęczyckiej, autorką Legend łęczyckich, kustoszem na Zamku Królewskim w Łęczycy.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym głos zabrał Pan Dyrektor - Andrzej Saganiak oraz nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Następnie uczniowie szkoły zaprezentowali zgromadzonym widowisko słowno - muzyczne. Z uwagi na to, iż tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było Wesele mogliśmy zobaczyć fragmenty pochodzące właśnie z dramatu Wyspiańskiego, w których Diabeł Boruta pojawił na bronowickim weselu. 

Nie można pominąć fenomenalnego występu zespołu “Okowita” w składzie: kapelmistrz grający na akordeonie - pan Wieław Kowalski, na drugim akordeonie - pan Zbigniew Gąsiorowski, na skrzypcach - pani Iwona Szubska, na bębnie dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Kutno - pan Michał Łuczak oraz na kontrabasie - Sylwester Jędruszkiewicz, nauczyciel naszej szkoły. Zespół zapewnił odpowiednią oprawę muzyczną, dopełniającą inscenizację, której towarzyszyły tańce. Dzięki temu obserwator mógł poczuć się w jeszcze większym stopniu uczestnikiem hucznego przyjęcia. Na koniec kapela biesiadna zaprezentowała nam kilka utworów, które wywołały aplauz oraz zakończyły w promienny sposób tegoroczne obchody. Podziękowania należą się nie tylko uczniom, którzy przyczynili się do realizacji tego barwnego przedstawienia, ale również nauczycielom: pani Kindze Papli-Kielarskiej, pani Małgorzacie Malanowskiej oraz panu Sylwestrowi Jędruszkiewiczowi, którzy w doskonały sposób przygotowali uczniów. Nie można pominąć faktu, iż skomplikowanych układów tanecznych m.in.: trojaka, polki czy walca wyuczyli pani Małgorzata Jabłońska i pan Jerzy Banasik, a dekoracje przygotowali uczniowie pod egidą pani Katarzyny Zielińskiej.

Cieszymy się, że mimo wciąż rozwijającego się świata i postępującej technologii, potrafimy powrócić do korzeni, jak również zagłębić się jeszcze lepiej w folklor Ziemi Łęczyckiej, jego legendy i historie, z którymi związany jest cały rejon. Takie święta sprawiają, że nasza tożsamość narodowa wzmacnia się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.