Reklama

Ulice będą miały zmienione nazwy. Na jakie?

Opublikowano:
Autor:

Ulice będą miały zmienione nazwy. Na jakie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Podczas wczorajszego posiedzenia komisji gospodarki i mienia radni opiniowali projekt uchwały w sprawie zmiany nazw ulic, która jest konieczna ze względu na tzw. „ustawę dekomunizacyjną”. Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016, poz. 744), która weszła w życie z dniem 1 września 2016 r. przewiduje, że nazwy między innymi ulic, placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.W związku z tym urząd miasta wystosował ankietę dla mieszkańców, którzy mieli zagłosować za zmianą nazw ulic: Związku Walki Młodych i Hanki Sawickiej. Dano 6 propozycji na podstawie wniosków mieszkańców – Józefa Szczepańskiego „Ziutka”, Marii Ginter, Antoniego Jana Szyllera, Związku Walki Zbrojnej, Lucyny Sztompki i Michała Rawicza Witanowskiego. 

Na wczorajszym posiedzeniu radni zapoznali się z wynikami ankiety, jednak mieli duże wątpliwości, co do jej miarodajności, mówiąc, że jedna osoba mogła oddać kilka głosów na jedną nazwę. 

W ankiecie o zmianę nazwy ulicy ZWM wygrała propozycja Związku Walki Zbrojnej (150 głosów), natomiast w sprawie zmany nazwy ulicy Hanki Sawickiej wygrała propozycja Antoniego Jana Szyllera (260 głosów). 

Ponadto, mieszkańcy mogli dawać swoje propozycje – przy ZWM najwięcej głosów zebrała ulica Hieronima Tytusa Pawlaka (141 głosów), a przy Hanki Sawickiej wygrała propozycja ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego (19 głosów).

Przewodniczący komisji radny Wojciech Wojciechowski, na podstawie wcześniejszych wątpliwości radnych, zaproponował inne rozwiązanie – każdy z członków komisji miał do oddania jeden głos na jedną z propozycji. 

W takim głosowaniu wygrał Związek Walki Zbrojnej (zamiast ZWM) i Józefa Szczepańskiego (zamiast Hanki Sawickiej). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE