reklama

Uroczysta Sesja z okazji 60 rocznicy powstania ŁZG

Opublikowano:
Autor:

Uroczysta Sesja z okazji 60 rocznicy powstania ŁZG - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościDziś w Archiwum Państwowym Odział w Płocku, oddziale w Łęczycy odbyła się uroczysta Sesja z okazji 60 rocznicy powstania Łęczyckich Zakładów Górniczych. Sesję poprzedziła msza święta za zmarłych pracowników, która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja w Łęczycy.Mszę poprowadził ksiądz dziekan Sławomir Sobierajski, a koncelebrował proboszcz parafii OO. Bernardynów ojciec Leszek Walkiewicz. Po mszy świętej odbyła się część oficjalna, gdzie zaproszonych gości przywitała pani Lucyna Sztompka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej. Oprócz byłych pracowników Łęczyckich Zakładów Górniczych, na sesji obecny był również starosta powiatu kutnowskiego Krzysztof Debich, przewodniczący rady powiatu łęczyckiego Sławomir Biniewicz, a także wiceburmistrz miasta Krzysztof Urbański, który spóźnił się ze względu na interwencję przy pożarze, jaki miał miejsce na ulicy Wrzosowej.

Sesji towarzyszyła także wystawa okolicznościowa pt. „Łęczyckie Zakłady Górnicze w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Łęczycy”, która obfitowała w różnego rodzaju skarby mówiące o historii łęczyckich zakładów.

Goście, którzy przybyli na sesję mogli wysłuchać wykładów mgr. inż. Bolesława Solarskiego, pt. „Działalność ŁZG w latach 1955-1992”, w którym mówił o historii Łęczyckich Zakładów Górniczych. Wspominał w nim między innymi o prężnym rozwoju naszego miasta, które od 1955 roku w przeciągu 10 lat dokonało dynamicznego postępu, w związku z którym populacja miasta zwiększyła się dwukrotnie.

Drugim wykładem, jakiego mogli posłuchać zebrani, był wykład mgr. Jana Chuckiego o „Produkcji metalowej w ŁZG w latach 1968-1992”. Opowiadał on o historii metalurgii i istocie kluczowego momentu rozwoju, w którym wyprodukowano pierwsze 3 pomosty do wag samochodowych.

Pani Lucyna Sztompka przygotowała również prezentację wspominającą czasy Szkoły Górniczej. Zawarte w niej materiały i zdjęcia przedstawiały historię tejże szkoły, dyrektorów oraz uczniów.

Zaproszeni na sesję goście także zabrali głos, w tym starosta Krzysztof Debich, który podzielił się swoimi wspomnieniami i opowiedział o sentymencie, jakim darzy Łęczyckie Zakłady Górnicze ze względu na fakt, że był pracownikiem tych zakładów.

Na zakończenie na wszystkich przybyłych czekał poczęstunek, przy którym byli pracownicy wymieniali się wspomnieniami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE