Reklama

Reklama

Uroczystości rocznicy września 1939 roku [GALERIA]

Opublikowano: pt, 16 wrz 2016 09:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Bitwa nad Bzurą była największą operacją zaczepną wojny obronnej roku 1939. Ostatnie bezpośrednie połączenie telegraficzne Naczelnego Dowództwa z gen. Tadeuszem Kutrzebą zawierało tajny rozkaz pod kryptonimem „SŁOŃCE WSCHODZI”. Był to sygnał do rozpoczęcia bitwy, która spędziła sen z powiek niemieckim generałom, a jak sam Hitler później  przyznał kosztowała go ona więcej nerwów niż cała kampania przeciwko Polsce. Bitwa rozpoczęła się 9 września 1939 r. a jej największe walki rozgrywały w dorzeczu rzeki Bzury, która w tym miejscu układa się w literę "S". 

Reklama

W gminie Piątek obchody 77. Rocznicy Bitwy zainaugurowaliśmy 10 września XII rajdem Szlakiem Bitwy nad Bzurą, któremu to właśnie przyświecało hasło: Słońce wschodzi. W rowerowej wyprawie wzięło udział 60 osób. 

Zwieńczeniem rajdu był udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Mieszkańców Janowic rozstrzelanych w dniu 10 IX 1939 r. przez agresorów, zbrodniarzy z 30 D.P. Wehrmachtu III Rzeszy Niemieckiej. Kulminacją wydarzenia było oddanie hołdu  ofiarom niemieckiej zbrodni z 1939 roku poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy nowo powstałym pomniku przez najmłodszych uczestników rajdu. 

Kontynuacja corocznych gminnych uroczystości odbyła się w niedzielę, 11 września przy Pomniku Chwały 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej w Piątku. Po apelu pamięci i salwie honorowej delegacje w tym reprezentacja TMPiO, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.  Uroczystość zakończyła defilada pododdziału honorowego wystawionego przez Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu.

W sąsiedniej gminie Bielawy, w miejscowości Walewice podczas obchodów 77. rocznicy bitwy nad Bzurą pod pomnikiem 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich nie zabrakło członków Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic, którzy złożyli kwiaty. To właśnie kawaleria z Wielkopolskiej  Brygady Kawalerii w nocy z 9 na 10 września 1939 roku pokonała w Walewicach Niemców, którzy zdradziecko napadli na kraj. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.