Reklama

Urządzenia, które mogą uratować życie, trafią do łęczycan

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Niewiele brakowało, a kilka dni temu w domu jednorodzinnym w Topoli Królewskiej doszłoby do tragedii. W kotłowni zapaliło się ocieplenie od termy. Następnie ogień rozprzestrzenił się na składowany nieopodal opał. Szybko zaalarmowana Straż Pożarna ugasiła pożar, jednak pięcioro dzieci, decyzją lekarza, zostało zabranych do szpitala i poddanych obserwacji. Strach pomyśleć, co stałoby się, gdyby pożar wybuchł w nocy, kiedy domownicy by spali. Jest jeszcze inna wersja – sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby w domu zamontowano urządzenie alarmujące o zadymieniu lub stężeniu tlenku węgla, potocznie zwanego czadem.Dziś w Ratuszu Miejskim odbyło się oficjalne przekazanie czujników czadu. Na ręce wykonującej zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Moniki Kilar-Błaszczyk Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy Wojciech Pernal w imieniu Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Jarosława Wlazłowskiego przekazał ponad 50 sztuk urządzeń, których celem jest alarmowanie o pożarze oraz zagrożeniu wynikającym z emisji tlenku węgla.

– Pragnę serdecznie podziękować Panu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej za podarowanie naszemu miastu czujników dualnych. Dotychczas Gmina Miasto Łęczyca z własnych środków kupowała takie czujniki, które następnie były montowane w gospodarstwach domowych wskazanych przez Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy w wyniku przeprowadzanych konsultacji. Koszt jednego urządzenia szacuje się na prawie 200 zł. Łatwo obliczyć, że gdyby miasto chciało zakupić dla mieszkańców wspomniane urządzenie, wydatek rzędu 10 000,00 zł byłby sporym obciążeniem dla budżetu miasta – mówiła wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar Błaszczyk.

– Czad nazywany jest cichym zabójcą. Jest bezbarwny i bezwonny, dlatego ludzkie zmysły nie potrafią go rozpoznać. Wielu osobom wydaje się, że zatrucie tlenkiem węgla ich nie dotyczy, niestety według statystyk Państwowej Straży Pożarnej każdego roku w wyniku zaczadzenia ginie kilkadziesiąt osób, a kilkaset trafia do szpitala. W większości przypadków zatrucie czadem nie wynika z powstania pożaru, lecz niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim instalacji i urządzeń grzewczych – dodał podczas spotkania Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy st. kpt. Wojciech Pernal.

Elektryczny detektor czadu informuje, kiedy w pomieszczeniu pojawi się groźna dla zdrowia lub życia ilość tlenku węgla. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Ilekroć stężenie CO przekroczy minimalne stężenie, czujnik czadu uruchamia alarm dźwiękowy oraz świetlny informujący o zaistniałym zagrożeniu.

– Obiema rękami podpisuję się pod akcjami, których celem jest ochrona życia i zdrowia nas wszystkich, dlatego chciałem, by wspomniane urządzenia trafiły także do Łęczycy. Choć większa część Królewskiego Miasta przyłączona jest do sieci ciepłowniczej, to wiele domów jednorodzinnych, a także część mieszkań w zasobach PGKiM ogrzewanych jest m.in. piecami węglowymi. Pragnę, by czujniki pojawiły się wszędzie tam, gdzie znajduje się centralne ogrzewanie czy kominek. Jestem wdzięczny, że decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP nowoczesny sprzęt będzie czuwać nad bezpieczeństwem łęczycan – podkreślał w czasie konferencji prasowej Senator RP Przemysław Błaszczyk.

Najczęstszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle głowy, mdłości, osłabienie mięśni, a nawet utrata przytomności i zatrzymanie akcji serca. Pamiętajmy także, że czujnik czadu nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa, a zwiększy jedynie prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia tlenku węgla. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego stanu urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych, dlatego Państwowa Straż Pożarna przynajmniej raz w roku zaleca kontrolę i czyszczenie przewodów kominowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE