Reklama

Uwaga na bąblowicę!

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na bąblowicę! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Lato, leśne wędrówki i wysyp owoców leśnych. Zbierając jagody, maliny, jeżyny, pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Na nasze zdrowie czyha tasiemiec.Bąblowica jest zoonozą (czyli chorobą przenoszącą się ze zwierząt na ludzi) wywoływaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis.Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów, i mogą przedostać się do organizmu człowieka poprzez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj, znajdujących się na nieumytych rękach, do ust, a także poprzez spożycie skażonej jajami żywności lub wody. Larwy najczęściej osiadają w wątrobie, rzadziej w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach czy oku.

Choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Symptomy zależą od zaatakowanego narządu, liczby pęcherzy oraz powikłań (np. cysty w płucach powodują zmiany przypominające nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci). Leczenie bąblowicy polega na chirurgicznym usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w całej Polsce w 2016 r. odnotowano 64 przypadki bąblowicy, a w woj. łódzkim – 3.

Pamiętaj!:

- Po powrocie z leśnej wędrówki dokładnie myj ręce.

- Owoce leśne przed zjedzeniem myj strumieniem ciepłej, bieżącej wody.

- Zawsze przed zjedzeniem myj kupione owoce i warzywa.

- Myj ręce przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków.

- Regularnie odrobaczaj psy i koty.

- Jeśli jesteś osobą mającą bezpośredni kontakt z lisami i ich kałem, używaj środków ochrony osobistej (przede wszystkim rękawic ochronnych).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE