Reklama

Uwaga na kleszcze!

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na kleszcze! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Wraz z początkiem czerwca pogoda uległa znacznej poprawie i coraz więcej łęczycan decyduje się spędzać swój wolny czas na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku. Niestety, przy takiej formie rekreacji otrzymujemy cały pakiet związany z naturą, w tym… kleszcze. Na które trzeba bardzo uważać.Zdajemy sobie sprawę, że temat tych małych bestii powraca w każde wakacje, jednak tematyka zdrowia jest dla nas bardzo ważna i niezależnie od tego, jak często ten temat by powracał, uważamy, że zawsze warto go powtarzać, aby ustrzec wielu ludzi przed przykrymi konsekwencjami, jakie mogą ich spotkać po kontakcie z tymi Bożymi stworzeniami. 

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kleszcze są roznosicielami wielu chorób, w tym boreliozy, erlichiozy, babesjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu. Wbrew pozorom kleszcze przebywają nie tylko w lasach, gdyż ze względu na fakt, że żerują obok siedlisk ludzkich, mogą być spotykane także na osiedlowych trawnikach. Pomimo miejskich legend, ich taktyka ataku nie polega na „spadaniu” na ofiarę. Jeżeli przedostaną się na nasze ciało, wspinają się jak najwyżej, aby znaleźć miękki punkt na skórze i wbić tam swój aparat gębowy.

Jeżeli zauważymy kleszcza na swoim ciele, a nie mamy przekonania, że sami się go pozbędziemy, najlepiej w takiej sytuacji udać się na pogotowie. Wyciąganie kleszcza za pomocą pensety jest trudne i wymaga doświadczenia. Należy wówczas „złapać” kleszcza pensetą lub „kleszczołapką” (które można zakupić w aptekach) jak najbliżej ciała i zdecydowanym ruchem usunąć intruza. Pod żadnym pozorem nie wolno pozbywać się pasożyta, próbując go wykręcić za pomocą palców.

Spowoduje to zatkanie tchawek kleszcza, a w konsekwencji jego wymioty, które mogą przyśpieszyć przedostanie się wirusów i bakterii do osoby ukąszonej.

Kleszcze są też niebezpieczne dla naszych czworonogich pupili, dlatego warto po każdym spacerze szczegółowo obejrzeć zwierzaka. Można zakupić także specjalne obroże lub użyć środków chemicznych stosowanych w celu ochrony zwierząt przed kleszczami.

Najprostszym sposobem na ochronę przed tymi pasożytami byłoby unikanie miejsc ich bytowania. Należy przede wszystkim unikać gęstych krzaków i wysokich traw. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki spacer, warto założyć na siebie ubrania zakrywające większość ciała i zastosować środki odstraszające kleszcze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE