Reklama

W gminie Grabów walczą z panującą suszą

Opublikowano:
Autor:

W gminie Grabów walczą z panującą suszą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W związku z długotrwałym brakiem opadów na terenie gminy Grabów, wójt Tomasz Pietrzak wystąpił z wnioskiem do Wojewody Łódzkiego o powołanie komisji ds. szacowania strat spowodowanych przez suszę w 2015 r. Okazuje się jednak, że zdiagnozowanie i ogłoszenie stanu klęski suszy w Polsce jest bardzo trudne, bo ustawa bardzo skomplikowała pojęcie suszy.Stosownie do przepisów ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oznaczają szkody spowodwane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od 1 kwietni do 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególlnych gatunków roślin uprawnych i gleb.Wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski opracowuje zgodnie z wymogami Ministra Rolnictwa – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.W okresie II raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2015 roku, stwierdzono zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na całym obszarze Polski ujemne. Na tej podstawie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił wskaźniki klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych roślin uprawnych i bleb. W gminie Grabów wskaźnik bilansu wodnego poniżej normy ustalono dla roślin zlokalizowanych na najlższejszych glebach (kategoria I i II według bilansu wodnego).I kategoria (gleby bardzo lekkie: grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty pylasty), II kategoria (gleby lekkie, grupa granulometryczna: piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek gliniasty mocny pylasty).

Wobec powyższego, szacowanie szkód, mające na celu uzyskanie kredytu klęskowego, może następować tylko na najlższejszych glebach i dotyczyć wyłącznie upraw wskazanych w obwieszczeniu Ministra. Są to zboża jare i rośliny strączkowe, uprawiane na glebach lekkich. Powierzchnia szacowanych upraw nie może przekraczać powierzchni gleb zagrożonych suszą ogłoszonej w Monitoringu Suszy prowadzonym przez IUNG Puławy (w gminie Grabów jest to 20% ha kategorii I i 36% ha kategorii II).

System Monitoringu Suszy w założeniach to narzędzie bardzo przydatne, jednak okazuje się, że nie w pełni reprezentatywne. Z całą pewnością można o nim powiedzieć, że bada KBW dla miejsc, w których umieszczone są stacje pomiarowe. Jednak na gruntach od nich oddalonych sytuacja może być całkowicie inna. Opady deszczu coraz częściej mają charakter lokalny – różnią się znacząco nawet w siąsiadujących ze sobą wsiach.

Wójt gminy Grabów cały czas monituje u Wojewody o objęcie całej gminy klęską suszy i uruchomienie pomocy dla wszystkich rolników. Skutki suszy – zaschnięte zboża i trawy widoczne są w całej gminie nawet na tych „dobrych” gruntach, dlatego jeśli wystąpiły straty w innych uprawach niż te zatwierdzone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, komisje szacujące straty będą uwzględniać takie szkody po szczegółowych oględzniach uprawy na polu u rolnika.

Wnioski można składać do 24 lipca 2015 roku. Do wniosków należy dołączyć kserokopię wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich na 2015 r. poświadczonych pieczątką agencji i ksero nakazu podatkowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE