Wobec powyższego, szacowanie szkód, mające na celu uzyskanie kredytu klęskowego, może następować tylko na najlższejszych glebach i dotyczyć wyłącznie upraw wskazanych w obwieszczeniu Ministra. Są to zboża jare i rośliny strączkowe, uprawiane na glebach lekkich. Powierzchnia szacowanych upraw nie może przekraczać powierzchni gleb zagrożonych suszą ogłoszonej w Monitoringu Suszy prowadzonym przez IUNG Puławy (w gminie Grabów jest to 20% ha kategorii I i 36% ha kategorii II).
System Monitoringu Suszy w założeniach to narzędzie bardzo przydatne, jednak okazuje się, że nie w pełni reprezentatywne. Z całą pewnością można o nim powiedzieć, że bada KBW dla miejsc, w których umieszczone są stacje pomiarowe. Jednak na gruntach od nich oddalonych sytuacja może być całkowicie inna. Opady deszczu coraz częściej mają charakter lokalny – różnią się znacząco nawet w siąsiadujących ze sobą wsiach.
Wójt gminy Grabów cały czas monituje u Wojewody o objęcie całej gminy klęską suszy i uruchomienie pomocy dla wszystkich rolników. Skutki suszy – zaschnięte zboża i trawy widoczne są w całej gminie nawet na tych „dobrych” gruntach, dlatego jeśli wystąpiły straty w innych uprawach niż te zatwierdzone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, komisje szacujące straty będą uwzględniać takie szkody po szczegółowych oględzniach uprawy na polu u rolnika.
Wnioski można składać do 24 lipca 2015 roku. Do wniosków należy dołączyć kserokopię wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich na 2015 r. poświadczonych pieczątką agencji i ksero nakazu podatkowego.