Reklama

Reklama

W Łęczycy powstanie szkoła sportowa?

Opublikowano: czw, 9 mar 2017 09:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Wygaszanie gimnazjów coraz bliżej, w związku z czym oświata musi przygotowywać się do nowej rzeczywistości. O edukacji sportowej myśli prezes MKLA Łęczyca Mirosław Andrysiak, który podczas wtorkowej komisji sportu przedstawił koncepcję utworzenia i kontynuowania „myśli szkoleniowej”.Mirosław Andrysiak mówił, że reforma oświaty może poważnie wpłynąć na stan lekkiej atletyki i innych sportów uprawianych w Łęczycy, dlatego zaproponował, aby zastanowiono się nad utworzeniem swego rodzaju programu sportowego, który mógłby być zapoczątkowany w szkołach podstawowych, a kontynuowany w następnych etapach edukacji. - Być może dobrym pomysłem na wykorzystanie w pełni potencjału, który mamy, byłoby utworzenie zespołu szkół sportowych? – zastanawiał się trener Andrysiak, dodając, że za tym idzie również większa subwencja oświatowa, a także możliwości pozyskiwania większych środków zewnętrznych. Ewentualna lokalizacja byłaby w budynku po gimnazjum ze względu na bardzo dobre zaplecze sportowe. Radny Wojciechowski pytał, co kryje się pod pojęciem „zespołu szkół”, dodając, czy chodzi o szkołę podstawową i ponadpodstawową, bo jeśli tak, to należy rozmawiać ze starostą. Mirosław Andrysiak odpowiedział, że jest to wstęp do dyskusji, a żadne konkrety nie padły.

Reklama

Dyskusja o szkole sportowej na moment zeszła na drugi plan, jednak gdy do niej wrócono, postanowiono zapytać dyrektorów szkół podstawowych, którzy byli obecni na komisji, o zdanie w tym temacie. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Ryszard Ziarkowski pomysł trenera Andrysiaka nazwał „dobrym”, lecz do realizacji za pewien czas. 

- Jestem zwolennikiem wszelkiej aktywności sportowej (…). Pomysł jest dobry, tylko w moim odczuciu do realizacji za jakiś czas. Z tego co wiem, wydaje mi się, że trudno byłoby przeprowadzić działania, żeby utworzyć szkołę na zasadzie mistrzostwa sportowego od roku 2017/2018. To jest moja opinia tylko. (…) Mirek wyraźnie wskazał drogę: to ma być specjalistyczna szkoła. My przygotowujemy w dwóch szkołach dzieci do aktywności fizycznej w szerszym zakresie i na etapie klasy ósmej, jeśli powstanie szkoła ponadpodstawowa, będą mogły kontynuować swoją przygodę ze sportem. Z przekazu zrozumiałem, że chodzi o specjalistyczne szkolenie sportowe – mówił dyrektor Ziarkowski. 

Mirosław Andrysiak przekonywał, że lekką atletyka jest istotnym sportem, a samo trenowanie wymaga szczególnego podejścia. Powtórzył również, że ten pomysł traktuje jako wstęp do merytorycznej dyskusji. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 Elżbieta Gieraga także zabrała głos, mówiąc, że sama koncepcja jest dobra i ciekawa. 

- Jest to pomysł, któremu mogę pogratulować i życzyć dużo siły, bo nie jest proste przeprowadzenie takiej infrastruktury. Nie ukrywam też, że rodzice moich uczniów z klas sportowych zadawali mi takie pytanie czy nie będzie ryzyka, że dzieci z klas sportowych będą miały nakaz przejścia do szkoły, która będzie typowo sportowa i jeśli pan Mirosław Andrysiak zapewnia, że nie taki jest cel, to dlaczego nie – mówiła. 

Mirosław Andrysiak podkreślił, że zależy mu na ożywieniu łęczyckiego sportu, dodając, że nikt na siłę nie będzie zabierany ze szkół. Radny Marcin Zasada pytał czy rozmawiano już z którąś szkołą średnią w tej sprawie. Prezes MKLA ponownie powiedział, że jest to wstępny pomysł, ale brane jest pod uwagę utworzenie zespołu szkół.

- Jeśli będzie pozytywna atmosfera, a myślę, że jest, to ja to wszystko przedyskutuję i myślę, że spotkamy się we wrześniu i wtedy powiem co dalej. Na razie można zostać przy tym, co jest, czyli jeżeli uda nam się utworzyć klasy sportowe w każdej szkole, to mamy podstawowy etap szkolny omówiony  - wyjaśniał trener Andrysiak. 

Radny Robert Łukasiewicz z kolei powiedział, że kiedyś już omawiano ewentualność dzielenia budynku po gimnazjum i utworzenia tam szkoły średniej, jednak pomysł został odrzucony. Dodał, że pomysł trenera jest wart dalszych przemyśleń, tylko trzeba zastanowić się, jakie sporty byłyby brane pod uwagę. 

Konkrety w całej dyskusji nie padły, jednak sama koncepcja spotkała się z pozytywną reakcją zebranych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.