Reklama

W mieście wzrosną podatki? Jutro posiedzenie komisji stałych

Opublikowano:
Autor:

W mieście wzrosną podatki? Jutro posiedzenie komisji stałych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a co się z tym wiąże, wracają dyskusje na temat przyszłorocznego budżetu miasta autorstwa burmistrza Krzysztofa Lipińskiego. Uwadze Czytelników nie umknęły napływające informacje dotyczące ustalenia wysokości podatku od nieruchomości, którzy swoje zaniepokojenie wyrażali w komentarzach na łamach naszego portalu. Już jutro odbędzie się posiedzenie komisji wspólnej rady miejskiej pod przewodnictwem komisji gospodarki i mienia, gdzie radni będą opiniowali między innymi projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.W związku z tym wszystkim nasuwa się pytanie – Czy podatki rzeczywiście mogą zostać podniesione?

Pełnomocnik burmistrza Jakub Pietkiewicz to potwierdza, zaznaczając, że na razie jest to tylko projekt, a całość ma wiązać się z prospołecznymi decyzjami rady. 

- Opublikowany dokument jest na razie tylko projektem budżetu uwzględniającym prospołeczne decyzje z 2016 roku podejmowane wspólnie z radą miejską. O jego ostatecznym kształcie będą decydować łęczyccy radni. To właśnie te prospołeczne działania wymusiły korektę podatków, która została uwzględniona zarówno w projekcie budżetu jak projekcie uchwały określającej wysokość podatków lokalnych – mówi pełnomocnik. 

Zdaniem Pietkiewicza, tymi prospołecznymi decyzjami miały być między innymi dwie decyzje: 

- pierwsza to zatrudnienie na umowę o pracę w Miejskim Ośrodku Opieki Społecznej opiekunek osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, co miało spowodować wzrost wydatków o 320 tys. zł w skali roku

- druga to uwolnienie dodatku stażowego z wynagrodzenia zasadniczego pracowników instytucji podległych miejskiemu samorządowi , co miało spowodować wzrost wydatków o 836 tys. zł w skali roku.

Jakub Pietkiewicz powołuje się również na ustawę o finansach publicznych, według której wydatki bieżące mogą być jedynie pokryte z bieżących dochodów, stąd projekt zakładający podniesienie podatków. Drugim impulsem ma być fakt, że podatki nie były podniesione od 2012 roku. 

- Należy podkreślić, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych wydatki bieżące mogą być pokryte tylko i wyłącznie z bieżących dochodów. Wśród dochodów bieżących największym dochodem, na który gmina posiada bezpośredni wpływ, są wpływy z podatku od nieruchomości. To największe i najważniejsze źródło dochodów własnych, stanowiące w Łęczycy około 13% wszystkich pozyskiwanych środków nie było zmieniane od 2012 roku i znajduje się obecnie na niższym poziomie niż w większości sąsiednich samorządów – wyjaśnia Pietkiewicz. 

Na podatkach miasto planuje zyskać dodatkowo około 400 tys. zł. W projekcie budżetu na rok 2017 wzrost podatku od nieruchomości prezentuje się następująco: 

5 groszy - grunty pod działalność gospodarczą (0,86 zł w 2017 r.)
9 groszy - pozostałe grunty (0,34 zł w 2017 r.)
5 groszy - lokale mieszkalne ( 0,71 zł w 2017 r.)
4 grosze - lokale związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (4,59zł w 2017 r.) 
ok 5% wzrostu dla budynków pod działalność gospodarczą (22,13 zł w 2017 r.)
2,2% wzrostu dla budynków zajętych na obrót kwalifikowanym materiałem siewnym (10,44 zł w 2017 r.)
5,2 % wzrostu dla pozostałych budynków (do wartości 7,37 zł w 2017 r)

Już jutro radni będą opiniowali ten projekt, a w piątek (2 grudnia) podczas XL sesji rady miejskiej będą głosowali nad uchwałą zakładającą podniesienie podatków. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE